Raido Neemre • 27. august 2015 kell 7:30

Maailma 8 noorimat riiki on vaesuses

Väike poiss traditsioonilisel turul Ida-Timori pealinnas Dilis.  Foto: EPA

Ühtedel maailma noorimatest riikidest on tohutud loodusressursid, teised saavad jällegi uhkust tunda oma imeilusate randade üle, kuid suur osa neist on endised koloniaalriigid.

Iseseisvus oleks pidanud avama neile kõigile tee heaolu saavutamiseks, kirjutab Bloomberg. Enamiku maailma kaheksa noorima riigi jaoks on iseseisvus aga osutunud hoopiski suureks koormaks.

Kuuel kaheksast riigist, mida ei eksisteerinud enne 1993. aastat, on madalam SKP elaniku kohta kui maailmas keskmiselt, mis on Maailmapanga andmetel 15 048 dollarit.

Erandid on Tšehhi ja Slovakkia osaliselt tänu liitumisele Euroopa Liiduga Tšehhoslovakkia lagunemise järel. Serbia, mis samuti püüab EL-ga liituda, võib ühel päeval samu hüvesid nautida.

Paljude uute riikide jaoks on valupunkt aga võimetus oma majandust mitmekesistada.

Naftarikas Lõuna-Sudaan, mis on riikidest üks nooremaid, paiskus kodusõtta kaks aastat pärast põhjast eraldumist. Ebastabiilsus koos naftahindade langusega on hävitanud riigi sisuliselt ainsa tuluallika.

Ka Ida-Timor ei ole ligi 10 aastat pärast Indoneesiast eraldumist suutnud oma majandust mitmekesistada ning sõltub samuti peamiselt naftatuludest.

Rohkem kui kolmandik Eritrea, mis oli kuni 1993. aastani Etioopia osa, SKPst tuleb rahast, mille riigi välismaal töötavad kodanikud koju lähedastele saadavad.

Tillukese Belau peamine tuluallikas on aga turism. Riigi ainsale tuluallikale võib peagi kriipsu peale tõmmata aga riigi enda uppumine Vaiksesse ookeani.

Hetkel kuum