Viimasel nädalal lahvatanud tüli Venemaa ja Aserbaidžaani vahel on osa palju laiemast muutusest Moskva kunagises mõjusfääris.

- Ilham Alijev (vasakul) hoiab üha rohkem vennasrahva riigipea Recep Tayyip Erdoğani poole.
- Foto: AFP/Scanpix
Türgi president Recep Tayyip Erdoğan maandus täna Aserbaidžaanis, et osaleda Kaukaasia ja Kesk-Aasia riike ühendava majanduskoostöö organisatsiooni tippkohtumisel.
Suuresti Kaspia mere äärseid maid ühendav majandusliit on dollarites mõõdetuna ligi kaks korda suurem kui Venemaa. Ning selle juhtriik Türgi näitab üha enam ka poliitiliselt, et kunagi Nõukogude impeeriumi moodustanud Venemaa “tagaõu” on Kremli käes veel üksnes sealsete šovinistide unistustes.
Möödunud kuu lõpust peale on seekordset tippkohtumist võõrustav Aserbaidžaan Venemaaga avalikus tülis. Selle alge on möödunud aasta lõpus, mil Vene õhutõrje tulistas Tšetšeenia kohal alla Aserbaidžaani reisilennuki. Ent uuesti lahvatas see 27. juunil, mil Vene võimud pidasid kinni kümneid asereid, kellest kaks hiljem vahi all surid. Kui ametliku selgituse järgi oli surma põhjus terviserike, väidavad surnukehad kätte saanud Aseri võimud, et mehed peksti surnuks.
Bakuu on vastuseks sulgenud Vene propagandakanali Sputnik kohaliku büroo, tühistanud kõik Vene kultuuriüritused ja asunud demonstratiivselt ise kohalikke venelasi arreteerima. Kolmapäeval hoiatas Vene välisministeerium oma kaasmaalasi Aserbaidžaani mitte reisima. Ministeeriumi esindaja Maria Zahharova aga rõhutas, et Bakuu ja Moskva vahele püüavad kiilu lüüa välisagendid.
Esipropagandist Vladimir Solovjov tuletas seevastu aseritele meelde, et nende 300kilomeetrisel ühisel piiril võib juhtuda kõike, kui Bakuu ei hakka kohe oma tegevuse tagajärgedele mõtlema. Ent Ilham Alijevi juhitud Aserbaidžaan Kremlist juhtnööre ei võta. Ukraina sõjaga on üksnes süvenenud Moskva võimetus piirkonnas poliitikat suunata.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Neljapäeva õhtul Vladimir Putiniga tunnise telefonikõne pidanud Donald Trump vestleb täna Ukraina riigipea Volodõmõr Zelenskõiga.
Vene majandus jahtub nagu tema armee võime Ukrainas edasi tungida.
„Turg ei ole enam vaba, vaid tinglik, ning strateegia ei saa enam lähtuda pelgalt hinnast“
Globaalne energiasüsteem peab korraga toime tulema kahe sõjaga ja uue geopoliitilise loogikaga. See ei tähenda katastroofi, kuid nõuab kiiret kohanemist, kirjutab endine diplomaat Clyde Kull.
Kui Iraan tekitab endale tuumavõimekuse, peab seda tegema ka Türgi, ütles välispoliitika ekspert Hille Hanso.
Finora Pank alustas strateegilist koostööd väiksemate ärilaenude pakkujatega, võimaldades seeläbi paindlikku kapitali nii mikroettevõtetele, kasvavatele väikefirmadele kui juba tugevatele keskmise suurusega äridele. Laienenud on rahastuse alam- ja ülempiir ning kordades vähenenud tagatise nõuded.