17 jaanuar 2014

Liiga kiire hinnatõus

Kinnisvarahinnad Eestis sööstavad üles - viimati järgnes sellele kinnisvaramulli lõhkemine.

Tallinnas kasvasid korterite hinnad mullu III kvartalis aasta varasemaga võrreldes 14,1 protsenti. Tallinnas võivad korterite hinnad saavutada tänavu oma kriisieelse taseme, ütles Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman Bloombergile.

"Selline kasv pole jätkusuutlik," nentis ta. "Palju parem oleks, kui hinnad kasvaksid samas tempos inflatsiooniga või kasvõi kaks korda nii kiiresti."

Viimase kolme aastaga on müügis olevate korterite hulk vähenenud pea poole võrra, samal ajal on tehingute arv kahekordistunud.

Swedbanki peaökonomisti Tõnu Mertsina sõnul pole kinnisvarahindade kasv tingitud lihtsast laenusaamisest, mis toitis kriisieelset kinnisvaramulli. Mullu rahastati vaid 54% kinnisvaraostudest laenuga, samal ajal kui kinnisvararalli tipus 2007. aastal osteti laenuga 99% kinnisvarast. Mertsina hinnangul ei tähenda kasvavad kinnisvarahinnad veel ohtu majandusele, sest seekord pole kasvu taga arutut laenamist.

Soomanni hinnangul on aga uue laenuralli käivitamiseks vaja vaid ühte agressiivset panka, nagu selleks oli 2002 ja 2003. aastal Nordea. "Kõik pangad võitlevad oma turuosa eest ja järgnevad," märkis ta.

Ober-Hausi turuanalüüsi kohaselt on kinnisvaraturg taas hoo sisse saanud tänu madalatele intressidele, tarbijate kasvanud kindlustundele ja suurenenud sissetulekutele.

Autor: 1321-aripaev

Hetkel kuum