Väike leevendus Rootsi kinnisvaraturult

Sirje Rank 16. jaanuar 2014, 11:39

Hinnatõus Rootsi kinnisvaraturul andis läinud aasta lõpus pisut järele, lubades veidi hingetõmbevõimalust poliitikakujundajaile, kes püüavad mullistust ohjata.

Aasta baasil kasvasid korterite hinnad keskmiselt 11% ja eramute hinnad 5%, teatas täna seda statistikat regulaarselt avaldav Svensk Mäklarstatistik. Eelneva kuuga võrreldes alanesid korterite hinnad detsembris 2%, elamute hindades muutust ei toimunud, vahendas agentuur Bloomberg.

"Aasta tõusu järgsed kõrged hinnatasemed on ostjad rohkem kõhklema pannud," ütles maaklerfirma Fastighetsbyraan juht Lars-Erik Nykvist.

Läinud aasta üks nobeliste Robert J. Shiller hoiatas juba jaanuaris 2012, et Rootsi kinnisvaraturul on ohtlikud mullistused. Äsja kordas sama värskelt Põhjala riike väisanud nobelist Paul Krugman.

2002. aastaga võrreldes on korterite hinnad Rootsis peaaegu kolm korda ja majade hinnad kaks korda kasvanud.

Rootslaste võlakoormus noolib juba 180% taset majapidamiste kasutada olevast tulust. Rootsi valitsuse ja keskpanga seisukoht on, et sealt kõrgemale ei või see tase tõusta.

Rootsi rahandusminister Anders Borg ütles eile, et lähikuudel esitab valitsus n-ö teekaardi Rootsi pankade kapitalinõuete karmistamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. January 2014, 11:40

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing