Väinu Rozental • 9. september 2014 kell 12:48

Eesti raha naaseb saeveskitesse

Eesti kapitalil põhinevad kaks puidutöötlemisgruppi - Combimilli ja Rait-Lemeksi grupp - on viimasel aastal tunduvalt suurendanud saevõimsust ning pakuvad tõsist konkurentsi toormeturul välisfirmade omanduses olevatele saeveskitele.

2002. aastal müüsid eestlastest omanikud puidukontserni Sylvester Stora Enso Timberile, nüüd aga hakkab kodumaisel kapitalil saetööstus taas laienema. Sylvesteri endiste omanike OÜ Combimill Sakala ostis juuli algul Soome metsanduskontsernilt Metsäliito tütarfirma ASi Metsä Wood Eesti, mis majandas Järvamaal Väätsa vallas Reopalus asuvat saeveskit. OÜ Combimill Reopalu uus tegevjuht on Marek Moorits, kes on varem töötanud Imavere saeveski juhina. Augustis ühines Combimilli grupiga Pärnus asuv OÜ Ecobirch, mille osa senistest osanikest on ühtlasi Combimilli omanikeringis. Ecobirchile kuulub kolm saeveskit ja üks liimkilbitehas.

Rait-Lemeksi grupp käivitas mullu mitu aastat seisnud saeveski Lääne-Virumaal Viru-Nigula vallas. Tänavu saevad Rait-Lemeksi gruppi kuuluvad Nordwoodi kaubamärki kandvat kolm saeveskit kokku rohkem kui Eesti senine suuruselt teine saeveski, Võrumaal asuv Rootsi kapitalile kuuluv AS Toftan. Kui 2013. aastal oli Nordwoodi saeveskite tootmismaht 187 000 m3, siis tänavu prognoositakse tootmismahuks 220 000-230 000 m3.

Pärast Ecobirchi ostu töötab Combimilli ettevõtete grupis üle 500 inimese ja grupi kogukäibeks prognoosib Combimill Sakala tegevjuht Margus Kohava tänavu 109 miljonit eurot.

Kohava kinnitusel ei ole neil kunagi olnud plaani kedagi üles osta või vägisi laieneda. "Aeg-ajalt on lihtsalt sellised hetked, kui tehakse head pakkumised," põhjendas ta tänavusi oste. "Meie laienemine on ikkagi turust ja turunõudlusest tingitud. Meie senised partnerid on valmis lisamahtusid ostma ja eks me kogu aeg otsime kõrvalt uusi kliente. Kui müügivõimalused on olemas, tuleb ka tootmisvõimsused sellega kooskõlla viia."

Kohava rõhutas, et nende grupi eesmärk on anda kodumaisele toormele võimalikult kõrget lisandväärtust ja samas maksta eestimaalastele palka ja oma riigile makse.

"Rait-Lemeksi grupil on sama eesmärk, ainult et nemad saevad peenpalki ja nende lõpptooted on natuke teistsugused," ütles Kohava ja lisas, et nad teevad koostööd kõikide oma konkurentidega. "Nii saematerjali müües kui komponente ostes teeme koostööd. Me ei ole kunagi tahtnud kinnist süsteemi tekitada, ikka sellist turutingimustele toimivat süsteemi."

Ka Rait-Lemeksi gruppi kuuluva ASi Aegviidu Puit ja ASi Viiratsi Saeveski tegevjuht Tõnu Ehrpais pidas koostööd oluliseks. "Meie ei näe probleemi konkurentsis, vaid ikkagi eelkõige võimalusi heas koostöös valdkonda hästi tundvate ettevõtjatega," kommenteeris ta. "Eestis on installeeritud võimsusi palgi töötlemiseks oluliselt rohkem kui toorainet ja sellest johtuvalt on kogu aeg olnud konkurents, olenemata ettevõtete omanikest."

Combimilli ettevõtete grupi omanikeks on läbi firmade seitse endist Sylvesteri aktsionäri. Rait-Lemeksi grupi saeveskite omanikeks on läbi firmade viis eraisikut.

ASi Toftan juhatuse esimehe Martin Arula hinnangul on konkurents metsa- ja puidutööstuses nii palju muutunud, et Combimilli grupil omaaegset Sylvesteri-laadset kontserni vaevalt õnnestub luua. "Aga see on selge, et kui inimestel on üks asi kunagi õnnestunud, siis nad oma järgmistes eludes alati üritavad seda ühte õnnestumist korrata," lausus ta.

Arula andmeil on Toftani saetoodangu maht igal aastal tõusnud ning tänavu prognoosib ta tootmismahuks 203 000-204 000 m3. "Tänu tootlikkuse tõusule ja tänu sellele, et oleme hakanud rohkem saagima kuuske," põhjendas ta.

KOMMENTAAR

Martin Arula, ASi Toftan juht:

Ma selle kapitali koha pealt alati mõtlen, et ei ole kodumaine kapital kindlasti parem kui välismaine. Kui me vaatame ettevõtete palku ükskõik millises sektoris, siis reeglina on välismaine kapital kohaliku inimese suhtes heldem, ausam ja parem.

Mis puudutab Reopalus asuvat saeveskit, siis tuleb hinnata seda, et firma ei sattunud mingite institutsionaalsete finantsinvestorite kätte, kes ei oska saeveskiga midagi teha ja parseldavad selle järgmisel hetkel edasi. See, et saeveski professionaalide ja kompetentsete inimeste kätte sattus, tähendab, et asi edeneb edasi nii mahtude kui sisu poolest. Tegemist on väga heade uute omanikega.

KOMMENTAAR

Jüri Külvik, ASi Lemeks juhatuse esimees:

Kas see pole mitte rõõmustav Eestimaa jaoks, kui kodumaisel kapitalil põhinev Combimilli grupp laieneb. Mina tunnen küll siirast rõõmu, kui Eesti ettevõtted kohapeal arenevad, väärindavad puitu ja loovad lisandväärtust. Ei tasu ju konkurentsi alati vaid antagonistliku kandi pealt vaadata. Tunnustan Combimilli, seal tegutsevad asjalikud vennad.

MIS ON MIS

Combimilli grupp

- Gruppi kuuluvad kaks suurt saeveskit (OÜ Combimill Sakala ja OÜ Combimill Reopalu), kolm komponenditööstust (OÜ Vincom, OÜ Combilink, OÜ Ecobirch) ja kaks lõppvääristajat (liistutootja OÜ Combiwood ja ukselengi tootja OÜ Vindor)

- Suure-Jaanis asuv saeveski omandati 14.02.2012, Combimill Sakala tänavune tootmismaht on umbes 85 000 m3 männi saetoodangut.

- Reopalus asuv saeveski omandati 1.07.2014, Combimill Reopalu tänavune tootmismaht on umbes 75 000 m3 kuuse saetoodangut.

- Ecobirch omandati 22.08.2014, kolme saeveski (Pärnus, Aravetel ja Kuristal) tänavune tootmismaht on umbes 25 000 m3 kase ja männi saetoodangut.

Hetkel kuum