27. september 2015 kell 6:15

Bitcoin pakub ahvatlevaid võimalusi

Ilja Laurs  Foto: Erakogu

Nutikad tehingud annavad võimaluse kasutada mitut uuenduslikku tehinguviisi, kirjutab Nexture Venturesi asutaja Ilja Laurs.

Bill Gatesile kuuluvad sõnad: meil on kombeks ülehinnata seda, mida suudame teha aastaga, ja alahinnata seda, mida suudame korda saata kümne aastaga. See näitab, kui keeruline on inimesel tulevikku ennustada.

Bitcoin ja teised krüptorahad on rahamaailma kvantumhüpped. Kui bitcoin läbi lööb, on see samasugune maailma muutev sündmus kui demokraatia asumine teiste riigivalitsemise mudelite asemele.

See tähendab, et hakkame nägema raha fundamentaalselt uuel viisil. Kontroll raha trükkimise ja levitamise üle hajub. Sai ju bitcoin alguse veendumusest, et valitsus ei tohiks raha levikut kontrollida, sest see korrumpeerib teda ja ta kasutab seda eelkõige sõdade ja defitsiitide rahastamiseks.

Kaupade raha vastu vahetamine on igivana kontseptsioon. Kuid asjad ei pea enam olema nii lihtsustatud. Nüüd võib teha ka nutikaid tehinguid. Esimesed virtuaalraha kasutajad olid mänguettevõtted, kuid selle kasutusvõimalused on hoopis laiemad.

Lennunduse näide

Võtame Ryanairi, kes ütleb näiteks, et neljapäeval lendamine maksab 40 eurot, reedel 10 ja laupäeval hoopistükkis 140 eurot. Nii hoiab Ryanair hoiab nõudluse likviidsena ja saab seda mõjutada vastavalt näiteks ilmale või jalgpallimängudele. Nad on saavutanud oma lennukites 97,5% täituvuse, samal ajal kui traditsiooniliste lennufirmade täituvus jääb 65-70% kanti. 

Üks teine lennupileteid müüv firma tegeleb sellega, et analüüsib odavamate võimaluste olemasolu ka pärast pileti müümist. Kui selgub, et turule on tekkinud odavam variant, muudab ta broneeringu ära – ehk sinu piletiost on nutikas tehing.

Seejuures sobib virtuaalraha just digitaalse majanduse tarvis, mis loetleb, mõõdab ära, salvestab ja edastab kõik sinu elu detailid. Võtame näiteks kindlustuse – kindlusfirma võib sõlmida inimesega lepingu, et too saab osa kindlustusmaksest tagasi kõikide päevade eest, mil ta teeb vähemalt 10 000 sammu. Mõlemad võidavad – ka kindlustajale on odavam kindlustatavat tervislikkuse eest premeerida kui kahju kinni maksta.

Kõike saab väärtuseks muuta

Digitaalses majanduses saab sellisel kombel kõik, mida inimene teeb, väärtuseks muuta – kas või maksta talle selle eest, et ta telekat vaataks. Inimene on siis motiveeritud teatud viisil käituma ja krüptorahatehingud seotakse digitaalsete kanalite kaudu tema valikutega.

Nutikad tehingud annavad võimaluse kasutada mitmeid uuenduslikke tehinguviise nagu tuletistehingud, tingimuslikud ostud, allahindlused, kindlustustehingud, preemiad, raha-tagasi-lepped ja nii edasi.

Muidugi tekitab uue raha tulek ka palju küsimusi. Näiteks pole selge, kuidas nutikaid tehinguid maksustada. Lõppeks peab seda ruumi muidugi reguleerima. Kuid elu näitab, et mida iganes valitsused teevad, nad teevad seda väga aeglaselt ja asjas selgusele jõudmine võib neilt võtta aastakümneid.

Autor: Ilja Laurs

Hetkel kuum