Fredy-Edwin Esse • 4. oktoober 2015 kell 7:15

Kuidas teha pagulasest eestlane?

Fredy-Edwin Esse  Foto: Raul Mee

Võttes Ameerika Ühendriigid eeskujuks võiks Eesti pagulaskriisi enda kasuks pöörata: pagulaste abiga suurendada enda heaolu ja hoida eestlust, kirjutab ajakirjanik Fredy-Edwin Esse.

Olen elanud ligi kolm aastat ilmselt maailma rassiliselt kõige mitmekesisemas piirkonnas Silicon Valleys. Nn valged moodustavad alles suuruselt kolmanda rassilise grupi, siin leidub inimesi igast maailma nurgast.

Mitte ainult Silicon Valleylt, vaid kogu Ameerikalt oleks eestlastel omajagu õppida, kuidas integreerid väljast tulnud inimesed enda ühiskonnaga. Peame nägema integreerimist mitmeetapilise väljakutsena ja mõistma, et meil on väljast tulnud tööjõudu vaja. Miks? Sest Eesti rahvastik vananeb, sellega seotud kulud kasvavad. Mitmed uuringud on näidanud, et võõrtööjõu sissetoomine suurendab kohalike inimeste heaolu. Ja see on ju lõppude lõpuks iga inimese eesmärk - suurendada enda ja oma lähedaste heaolu.

Esmalt tuleb meil õppida looma ühiskonda, kus iga inimene võib tugeva tahtejõu ja väsimatu tööga saavutada parema elujärje. Eestlased peavad tugevamalt kultiveerima töötahtelist mõtteviisi ja andma seda edasi väljast tulnutele, kes mõistavad, et just töö ja vaevaga parandavad nad enda ja oma laste elujärge, mitte ei tee seda riik oma hüvede ja abiga.

Haridus toob parema elu

Teiseks me peame looma väljast tulnute hulgas arusaama, et haridus aitab nende lapsed parema elu peale. USAs on tüüpiliselt teist ja kindlasti juba kolmandat põlve immigrandid täielikult amerikaniseerunud (Steve Jürvetson on siinkohal hea näide) ja vanemad pingutavad meeletult, et nende lapsed saaksid heasse kooli.

Pagulased on samamoodi inimesed nagu kõik teised, kes soovivad enda lastele parimat. On meie ülesanne näidata neile, et tee selleni on haridus. Selle mõistmine suurendab märgatavalt tõenäosust, et tulijate lapsed õpivad ära eesti keele ja tavad ning võivad juba väiksest peale muutuda täieõiguslikeks eestlasteks.

Põhiseaduse eesmärk on tagada eesti rahvuse ja kultuuri säilimine läbi aegade. Kuskil seal pole kirjas, et seda võivad teha vaid teatud naha-, silma- või juuksevärviga inimesed. Kasutame väljast tulnud inimesi heas mõttes ära - enda heaolu suurendamiseks ja eestluse säilitamiseks.

Hetkel kuum