Taavi Pertman • 29. detsember 2015 kell 5:15

Kolmas sammas on hea investeering?

Taavi Pertman  Foto: Meeli Küttim

Kui esmapilgul tundub III sammas väga hea investeeringuna, siis arukas investor peaks siinkohal siiski väikese mõttepausi tegema, kirjutab investor Taavi Pertman.

Lühiajalise investeeringu puhul oleks selline 20% ühekordne tootlus väga hea argument seda investeeringut teha. Pension on aga üldjuhul pikaajaline investeering – paljudel juhtudel on isegi 30+ aastat väljamaksete alguseni. Sellise pikaajalise investeerimishorisondi korral muutub ühekordsest tulust tunduvalt olulisemaks hoopis keskmine aastatootlus.

Võtame näite, kus noored abikaasad Jaan ja Jaanika mõlemad teenivad üsna head palka ja otsustasid 10 000 eurot paigutada III sambasse. Selle pealt saavad nad lisaks 2000 eurot tulumaksutagastust, mille nad samuti otsustasid samasse III sambasse paigutada. Lihtsuse mõttes arvestame, et tulumaksutagastus lisati fondi esimese aasta alguses koos 10 000eurose investeeringuga. Reaalselt saab tagastuse alles mõned kuud hiljem muidugi.

Tänase seisuga kuvatakse pensionikeskuse lehel kõige suuremaks III samba keskmiseks tootluseks 5 aasta lõikes 5,7%, nii et lähtume eeldusest, et see on ka selle investeeringu keskmine tootlus järgmise 30 aasta jooksul.

Lühiajalisema investeeringu puhul on tulumaksutagastus väga hea. Eeldusel, et sa selle ka ära investeerid. Üsna pikka aega on tootlus pensionifondil parem kui alternatiivsel investeeringul, kus tootlus on 1% võrra suurem.

Samas, kui me räägime pikaajalisest investeeringust, siis kõigest 1% parem aastatootlus mõnes teises investeeringus tähendaks seda, et peale 20. aastat oleks teine portfell suurem kui pensionifond koos 20% soodustusega.

Võrdle aktsiaturuga

Kui üldiselt räägitakse aktsiaturust, siis pikaajaliseks keskmiseks tootluseks on tavaliselt välja toodud umbes 12% aasta lõikes.

Kuigi üks populaarsemaid turuindekseid ehk S&P 500 on ka sinnakanti tootlust viimase 5 aasta jooksul ja pikaajalises võtmes suutnud näidata, siis isiklikult eelistaksin natukene konservatiivsem olla ja võtta võrdluseks näiteks 10%.

Eeldusel, et sa suudad pikaajaliselt investeerida 10% tootlusega ilma mingit tulumaksutagastust alguses saamata, oleks sinu portfell III pensionifondist suurem juba 6. aastal ning 30. aasta lõpuks oleks vahe 2,65kordne. St pensioniks on sul kogutud 59 000 euro asemel 158 000.

Kuigi aktsiaturu ega pensionifondide tootlus ei ole garanteeritud, siis enamik aktiivselt hallatavatest fondidest, nagu pensionifondid oma olemuselt suuresti on, jäävad turu tootlusele pikas perspektiivis pigem alla. Osa sellest on tingitud ulmeliselt kõrgetest haldustasudest, mis minuraha.ee keskkonna andmetel on tänase seisuga kuni 1,55% aastas.

Näe parem natuke vaeva

Ühesõnaga, III pensionisammas võib olla hea investeering juhul, kui sinu investeerimisperiood on lühike (hakkad paari aasta jooksul väljamakseid tegema) või kui ainus alternatiiv on see, et sa lihtsalt tarbid selle raha ära või hoiad tähtajalisel hoiusel.

Kui aga investeerimishorisont on pikk, siis ei tohiks kindlasti oma otsust teha lähtudes ühekordsest tulumaksutagastusest, sest selle mõju pikas perspektiivis on marginaalne.

Kui viitsid ennast lisaks natukene harida ning pisut rohkem vaeva näha, siis on ilmselt olemas ka paremaid võimalusi, kuidas oma IV pensionisammast ehitada.

Hetkel kuum