Harry Tuul • 14. juuli 2016 kell 8:15
Arvamused
Ainult tellijale

Maapoiss vajab Luisa Värgi abi

Naljaga pooleks võiks tubli maapoiss võtta eeskuju lauljana tuntud Eesti peaministri kaasalt Luisa Värgilt, leiab Harry Tuul.  Foto: Andras Kralla

Miskit on üdini valesti, kui EAS, PRIA ja teised jagavad sadu miljoneid eurosid ettevõtluse toetamiseks, kuid noored kobavad endiselt pimeduses, kirjutab Äripäeva uudistetoimetaja Harry Tuul.

Värske Maaleht kirjutas veidi üle vindi kurva loo sellest, kuidas asjalik noormees sattus maksulõksu. Nimelt otsustas 15aastane Saaremaa koolipoiss hakata loomi kasvatama ning registreeris ennast füüsilisest isikust ettevõtjaks ehk FIEks. Seetõttu on rahatul noormehel tekkinud maksuameti ees sadadesse eurodesse ulatuv võlg, sest teatavasti peavad FIEd maksma sotsiaalmaksu ettemaksuna summas 128,7 eurot kuus.

Miks noor poiss end üldse FIEks registreeris, artiklist ei selgu, kuid paistab, et tal jäi puudu majanduse alg- ja põhiteadmistest. Äripäeva lugejale võib ju olla ilmselge, et FIEks olemine on Eestis üks ebasoodsamaid ettevõtlusvorme, kuid koolidesse pole see veel jõudnud. Näiteks trend, et FIEndus on hääbuv nähtus, neid jääb aastast aastasse aina vähemaks ning popp, kasulik ja noortepärane on tegutseda OÜna.

Naljaga pooleks võiks tubli maapoiss võtta eeskuju lauljana tuntud Eesti peaministri kaasalt Luisa Värgilt, kes oma esinemiste ja loomingu eest esitab arveid osaühingu Noodivõti kaudu, eelistades seda töölepingule, honorarile või FIEks olemisele. Miks? Sest see on lihtsalt mõistlik ja ratsionaalne.

Jah, muidugi võib pakkuda välja võimaluse, et lastele tehakse sarnaselt pensionäridele FIEks olemisel sotsiaalmaksu tasumise erand, aga see ei muuda olukorda, kus noor ja ettevõtlik ei tea, mis on talle kasulik ja mis kahjulik.

Oluline küsimus on aga, kus on EASi, PRIA, KIKi ja teiste eurorahade jagamisega tegelevate asutuste silmad ja millega nad üleüldse tegelevad, kui Eesti noored ei oska ettevõtluseks endale isegi õiget tegevusvormi valida? Andke palun noortele kala asemel õng.

PS. Äripäev otsustas ettevõtlikku noormeest aidata ja andis talle lehe tasuta lugemisõiguse.

Hetkel kuum