30. detsember 2016 kell 5:00

Kelleks tahad uuel aastal saada?

Ruti Einpalu  Foto: Meeli Küttim

Kui juht tahab muuta ja arendada organisatsiooni, siis peab ta olema valmis ise esimest sammu astuma, kirjutab juhtide coach Ruti Einpalu.

Kelleks sa tahad saada? Seda küsimust küsitakse ebaõiglaselt ainult koolilõpetajatelt. Ja enamik lõpetajaid vihkavad seda küsimust. Miks? Sest selle küsimuse “oodatud” vastused ei innusta suurt kedagi ja ei tähenda suurt midagi. 

Teatud mõttes peegeldab see küsimus ühiskonna survet teha õigeid valikuid. Muideks, õige vastus on praegu – infotehnoloogiks.

Inimeseks olemise plaan

Tegelikult võiks seda küsimust küsida kõikide inimeste käest – kelleks sa tahad saada? Ja võiks küsida jätkuvalt ja jätkuvalt. Ja mitte ainult ümberõppe kontekstis, vaid palju laiemas plaanis. Inimeseks olemise plaanis. Nii nagu Tallinna linn ei saa kunagi valmis ja Tartu vaimu on otsinud ja otsivad need, kelle isiklik vaim on värske. Nõnda võiks mõelda: Kelleks ma tahan saada 2017. aastal? Milliseks inimeseks? Milliseks lapsevanemaks? Milliseks juhiks või spetsialistiks? Milliseks kodanikuks?

Lähme nüüd isiklikuks – millal sa viimati tahtsid kellekski saada? Tuleb meelde? Ja kuidas läks? Kelleks sa oled praeguseks tegelikult saanud? Milliseks inimeseks sa oled saanud? Kas sinus on peidus soov veel kellekski saada? Kellekski natuke paremaks?

Kui selle teemaga nüüd juhtimise konteksti minna, siis viimasel ajal on palju räägitud, et Eesti riigi areng on kinni jäänud. Selle üks põhjus olevat kehv juhtimine. Et kui inimeste grupil on segadus, siis aitab hea juhtimine. Vajame muutusi, arengut, koolitusi, kaasamist jne. Juhid peaks õppima ja arenema. Ja inimesed ei peaks taluma halba juhtimist. Nii on.

Algus põlevast leegist

Juhist sõltub palju ja töötajad veedavad suure osa oma ajast töötades. Juhid võivad õppida ja teha ratsionaalseid otsuseid, üritada muuta teiste käitumist ja harjumusi, aga midagi olulist ei muutu enne, kui juht ei näe vajadust muutuda ise inimesena.

Muutus organisatsioonis algab juhis põlevast leegist. Kui see on nõrguke, ei juhtu midagi. Kui see on võimas, siis saab võimatu võimalikuks.

Millest saab toitu juhi leek? See algab vastusest juhis endas taas ja taas üleskerkivale küsimusele – kelleks ma saada tahan? Ja kelleks me koos saada tahame? Lootuses, et enne on vastatud küsimus, kuhu me teel oleme.

See algab juhi südamest ja peast – kelleks mina kui tippjuht tahan saada lisaks sellele, et ma tulemuse koju tooma pean? Kuidas ma tahan areneda juhi ja inimesena. Sest mis muu saab olla juhi põhiline tööriist kui see, kelleks ta on praeguseks saanud ja edaspidi saada tahab – tema ise.

Nüüd, kui aastanumbrit keeratakse, siis küsi oma juhi käest – kelleks ta tahab saada 2017. aastal? Milliseks juhiks? Aga enne ära unusta seda iseenda käest küsimast: kelleks ma tahan saada?

Autor: Ruti Einpalu

Hetkel kuum