Meelis Mandel • 4. oktoober 2017 kell 3:00

Mandel: RE 62%, SDE 31%, IRL 0%

Meelis Mandel  Foto: Andras Kralla

IRL on kaotanud kõik hääled, võrdleb Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel viie aasta tagust ja värsket ühes ja samas seltskonnas tehtud valimisgallupit.

Olin viis aastat tagasi sünnipäeval, kus seltskonnas 30+ vanuses oma eluga hästi hakkama saavad ametnikud, ettevõtjad, tippspetsialistid. Inimesed, kelle teadmised maailma ja Eesti asjadest keskmised või üle selle. Kes on kursis, mida kirjutatakse, ja sellegagi, mis pole veel uudisteks saanud.

Ühel hetkel otsustasime korraldada enda keskel miniatuursed valimised. Panime ette, et igaüks kirjutab anonüümselt paberile erakonna nime, kelle kasuks ta hääletaks, kui valimine toimuks täna. Piiranguks – valida võib vaid nelja riigikogus oleva erakonna vahel. Võib öelda, et valimistulemus oli ergastav: SDE 37%, IRL 31,5%, Reformierakond 31,5% ja Keskerakond 0%. Ergastav seetõttu, et just oli läbi arutatud Reformierakonna varjatud raha vastuvõtmine ja tema liidrite käitumine. Kõik said ju aru ja vangutasid laitvalt pead. Ent ikkagi valis pea kolmandik sama erakonna kõigest hoolimata.

Olin eelmisel nädalal uuesti samade inimestega samal sünnipäeval, kes nüüd juba 35+ vanuses. Pole vast üllatuseks, et korraldasime uuesti enda keskel miniatuursed valimised. Kuna lähenevad kohalikud valimised, panime ülesandeks kirjutada paberile, kelle poolt inimene Tallinnas hääletab.

Võiks öelda, et valimistulemus oli taas ergastav. Reformierakond sai 62% häältest, SDE 31% ja Vaba Tallinna Kodanik 7%.

Nagu näha, olid kõik IRLi hääled liikunud Reformierakonnale. Kõik.

Viie aastaga on IRL niivõrd tagurlikku läinud, et süüdistada pole tal kedagi peale iseenda. Ühele valimissedelile oli kirjutatud „Reformierakond, kurat!“. Ehk pika hambaga ja tegelikult pooleldi vastu tahtmist – valiti Reformierakond, sest kohal viibinud olid suures enamuses parempoolsed, ja muid valikuid pole.

Mündi teine pool on jällegi fakt, et mitte ühtegi häält ei läinud EKRE-le. Tsiteerin sünnipäevalast: „See näitab usaldushääletust Reformierakonnale, et nad nüüd jumala eest seda võimalust maha ei mängiks ja EKREga koalitsiooni ei teeks. Sest olgem ausad, sellega nad kaotavad minu järgmiseks sünnipäevaks oma mandaadi.“

Raske valik. Nii meile, kes me juba sellest neljapäevast elektrooniliselt hääletada saame. Kui ka erakondadele, kes peavad seejärel otsustama, kellega linnas koalitsiooni teha. Sest sellest sõltub järgmise valitsuse koosseis.

Hetkel kuum