Jaak Roosaare • 27. veebruar 2018 kell 3:00

Naissaar seksi- ja narkosaareks!

Jaak Roosaare.  Foto: Andras Kralla

Muudame Naissaare vabameelseks patusaareks ja teeme saadud maksutuluga riikliku investeerimisfondi, soovitab investor Jaak Roosaare.

Mida oleks Eestil pakkuda Skandinaavia ärahellitatud turistidele? Tallinna vanalinn, puhas loodus ja ehk ka veidi odavamad (alkoholi)hinnad. Kuulduste järgi on kusagil põranda all pakkumisel ka ilusad Eesti ja slaavi tüdrukud, narkootikumid ning muu selline kraam. Samas on Eestil võimalus luua kogu Põhjamaade suurim meelelahutuskeskus, mis pakuks turistidele seda, mida tänastes põhjamaades saada on keeruline – võimalust pidutseda nagu legendaarsed rokkstaarid, tehes seda samas turvalises, legaalses ning kontrollitud keskkonnas.

Prostitutsioon, narkootikumid, alkohol, tubakas ja hasartmängud on inimkonda köitnud aastasadu ja köidavad ka tulevikus. Neid saab keelustada, suruda põranda alla, maksustada ja üritada igat muud moodi ära kaotada, aga nagu gripiviirusest, ei ole ühiskond suutnud ka nendest pahedest kuidagi vabaneda. Samal ajal oleme kõik ühel meelel, et ühiskond tervikuna maksab neile pahedele suurt lõivu. Just sellest tulenevalt on näiteks alkohol, tubakas ja hasartmängud kõrgelt maksustatud – see aitab ühelt poolt piirata nende kättesaadavust ja teisalt toodab riigile tulu, et pahedest põhjustatud otseste ja kaudsete tagajärgedega võidelda.

Pahed ei kao kuskile

Tsirkus alkoholiaktsiisi ümber on näidanud üsna selgelt, et liigne riigipoolne pigistamine viib inimesed hoopis naaberriiki oste tegema ja kokkuvõttes riik sellest hoopis kaotab. Pahed ja selle tagajärjed ei kao kusagile, aktsiisiraha aga liigub naaberriigi kaukasse. Ehk on see meie karmavõlg, oleme ju aastakümneid ise samamoodi soomlasi “röövinud”. Teen aga siinkohal ettepaneku olukorda kardinaalselt muuta ja rakendada “patutööstus” Eesti arengu ja vaesusest lahti saamise hüvanguks.

Soome ja Rootsi vahel asub saarestik nimega Ahvenamaa. Ja Ahvenamaal tegutseb kohalik kasiinomonopol PAF. Sama ettevõte pakub kasiinoteenuseid näiteks Tallinki laevadel, aga ka Hispaanias ja Itaalias. Miks ma sellest räägin? Sest PAF on asutatud ja kuulub Ahvenamaa mittetulundusühingutele ning ettevõtte eesmärgiks on teenida raha Ahvenamaa ja selle elanike hüvanguks. Rahuldades Põhjamaade turistide hasartmängukirge.

Sex, drugs and rock’n’roll

Tallinna ja Helsingi vahel on üks saar. Ladina keelse nimega Terra Feminarum. Tuntud ka Naissaare nimega, inglise keeles siis Women’s Land. Kas on olemas parema nimega kohta, kuhu ehitada Eesti hüvanguks kogu põhjamaade suurim, moodsaim, ägedaim ja “sex, drugs and rock’n’roll” meelelahutuskeskus?

No ja muidugi võiks ka alkohol ja kasiinoteenused olla saadaval soodsamate aktsiisidega kui mandri-Eestis. Usun, et sellisel juhul tekiks saarele rock’n’roll, majutus ja muu teenidav infrastruktuur justkui võluväel iseenesest. Las Vegas on tühja kohta kõrbe ehitatud linn, mis elab kasiinodest ja meelelahutusest. Amsterdam omakorda pakub võimalust kanepiga tutvust teha. Meie patusaar oleks kõik-ühes.

Muidugi poleks saare kolm püsielanikku sellise plaani üle ilmselt eriti õnnelikud. Aga ma usun, et kui tagajärjeks on kriminaalse narkomaania ja prostitutsiooni oluline vähenemine Tallinnas (ja ilmselt ka mujal Eestis), riigi tulude hüppeline suurenemine ja sellest tulenevalt suurem rahastus ühiskonna murepunktidele, siis võiks seda ideed kaaluda.

Loome investeerimisfondi

Arvestades Soome ja Rootsi elanikkonna suurust, võiksime sellest saarest luua lausa Eesti riikliku investeerimisfondi (sarnaselt Norra naftafondile) – teenitud tulu eest ostaksime sama patusektori aktsiaid (vaadake näiteks Altria, Philip Morrise või Brown-Formani 50+ aasta aktsiagraafikuid, kanepiaktsiatest rääkimata!) ja iga-aastaseid dividende jagaksime laiali vastavates valdkondades tegutsevatele MTÜdele.

Kõlaks nagu revolutsiooniline, kuid efektiivne plaan! Alternatiivina toimib meie patusaar hajutatult üle terve Eesti, tulu sellest läheb kriminaalsele elemendile ja põhjamaade lõbujanused turistid väisavad hoopis Amsterdami, Taid ning Las Vegast.

Artikkel ilmub Äripäeva, Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, Eesti Gaasi, Silberauto, Nortali ja Harju Elektri arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.

Hetkel kuum