Eliisa Matsalu • 2. juuli 2018 kell 3:00

Jüri Ratase matemaatikatund sunnib süvenema

Eliisa Matsalu  Foto: Andras Kralla

Kõige suurem probleem ei ole mitte Eesti keerukas maksusüsteem ise, vaid see, et me pole võimelised enam süsteemist arusaamiseks süvenema, leiab ajakirjanik Eliisa Matsalu.

Praegune olukord Eesti maksukeskkonnas peaks paljudele matemaatikaõpetajatele rõõmu tegema. Mäletab meist ju pea igaüks koolipõlvest vähemalt ühte koolikaaslast matemaatikaõpetajalt küsimas, miks on vaja neid siinuseid, koosinuseid ja mida iganes veel õppida – neid ei lähe ju iial reaalses elus tarvis.

Läheb küll. Nüüdseks on juba poolteist aastat räägitud, kui keeruline on tulumaksuvaba miinimumi süsteem ja kui paljud ei oska sellega arvestada.

Maksuamet on saatnud juba üle saja tuhande hoiatava e-kirja inimestele, kel hakkab aastane maksuvabamiinimumi limiit täis saama. 36 000 inimest on kasutanud suuremat maksuvabastust kui lubatud ja aprilli seisuga peavad nad riigile järgmisel aastal tagasi maksma kokku 2 miljonit eurot.

Kardetakse, et paljudel neist tekib järgmisel aastal raskusi tulumaksu juurdemaksmisega. Võib järeldada, et paljudel on finantsmõtlemine üsna puudulik.

Meie maksusüsteemi keerukusele on rõhunud nii opositsioonipoliitikud, konjunktuuriinstituudi direktor, kaubandus-tööstuskoda kui ka mitmed ettevõtjad. Ainuüksi tõdemine, et probleem on keeruline, seda ei lahenda. Muret teeb, et inimesed suudavad üha vähem keskenduda ning isegi puust ja punaselt ette näitamine ei ole enam piisav. Paljudel lihtsalt puudub tahe süveneda.

Hetkel kuum