Jürgen Ligi • 20. veebruar 2019 kell 4:00

Maksuerandid on saatanast

Maksuerandite kaudu ei saa teha sotsiaalpoliitikat, sest need tekitavad hoopis ebavõrdsust juurde, ütles Jürgen Ligi (Reformierakond) riigikogus teisipäeval toimunud olulise tähtsusega riikliku küsimuse "Eesti maksusüsteemi tulevik" arutelul.

Reformierakondlane Jürgen Ligi.  Foto: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja

Ütleksin, et erandid on saatanast. Saatan on salakaval. Ja mis on igasuguste erandite põhihäda? Et ta loob pretsedenti, mis sünnitab järgmisi erandeid. Ta justkui lahendab üksikprobleemi, aga tekitab alati mingisuguse uue, loob ebaõiglust, loob ootusi. Ja sellega murendatakse maksusüsteemi pikka aega, kui mõni selline erand järjekordselt läbi läheb.

Lehitsedes erakondade maksulubadusi, on üks populaarsemaid see, et inimeste tervisearendamist või siis ka otse sporditegevust lubavad kõik jälle maksueranditega soodustada. Kindlasti ei ole spordile juurdepääs tegelikult maksude taga, see võib olla rajatiste taga. Seda probleemi tegelikult lahendatakse – ja juba on lahendatud, juba on seaduses kirjas – vales suunas. Aga vähe sellest, et siin on tervisega vähe ühist, minu tänane seisund kinnitab, et on äärmiselt rumal lubada maksumaksjal või eelarve real kinni maksta mingisuguseid maratone, väites, et see parandab tervist. Ei, see tekitab pigem uusi tervisekahjustusi. Programmid hiilgavad lubadustega seda ühte erandit laiendada. Miks siis ainult maratonipilet, siis peaksid kultuuripiletid ka maksusoodustuse saama. Ja muidugi, kui kultuuripiletid saavad, siis võiks üldse igasugune enesearendamine saada maksusoodustuse. Igasugused hobid ja meelelahutus oleks justkui riigi ja teiste maksumaksjate asi.

Spordieranditest saavad osa jõukamad

Sellistest mõnudest saavad osa ikkagi need, kellel raha juba on, mitte need, kellel on raha puudu, et hobidega tegeleda. Ja loomulikult, kui asi on juba spordi peale läinud, siis kui ebaõiglaselt või diskrimineerivalt tegelikult ka sellist kehalist aktiivsust siin soositakse – soositakse riskantsemaid tegevusi, mitte kõige tervislikumaid, mis seisnevad minu poolest jalutamises, terviseradade kasutamises, aga mitte ekstreemspordis ja jõusaalides.

Üldprintsiip on, et eratarbimist, individuaalseid valikuid ei pea ega tohi muuta maksumaksja asjaks. Erandite üks saatan on see, et ta ahendab maksubaasi ja kokku võttes survestab riiki makse tõstma, aga maksusüsteemi üks põhiline väärtus on, et maksumäärad on võimalikult madalad ja maksubaas võimalikult lai. Me peaksime ka majanduse rajama mitte eranditele, vaid loomulikele eelistele, kus kogutakse ühtlast ja võimalikult madala määraga maksu.

Allikas: riigikogu 19.02.19 istungi stenogramm.

Hetkel kuum