Riskifondid, kes panustasid euro langusele, said kõrvetada

10. märts 2011, 10:17

Riskifondid, kes eelmise aasta lõpus panustasid suurelt euro langusele on see aasta pidanud oma positsioone katma, kui Euroopa ühisraha on peale jaanuari nõrkust näidanud jõulist taastumistrendi teiste valuutade vastu.

Näib, et Saksa rahandusministri Wolfgang Schaeuble lausutud sõnad selle aasta alguses: ühisvaluuta jääb püsima ning euro vastu ei ole mõtet panustada - läksid  riskifondi juhtide kõrvust mööda.

FX Concept, valuutatehingutele keskenduv riskifond, mille suurus on 8 miljardit dollarit pidi tõdema, et on keerulises olukorras kui Euroopa ühisraha seljatas jaanuaris oma madalseisu. Teised Ameerika ja Euroopa riskifondid nagu Bridgewater Associates, mis on 54 miljardi dollariga üks USA suurimaid, kaotas jaanuaris 1,5% kogu oma fondist, Moore Capital Management kes samuti panustas suurelt euro langusele oli vahepeal sunnitud enda kaotuste katmiseks eurol pika positisooni võtma ehk tõusule panustama.

Selle aasta jaanuar oli eurole kõige volatiilsem kuu alates 1999. aastast ehk euro loomisest saadik. Euro tõus teiste valuutade vastu oli tingitud Euroopa liidrite ühistest pingutustest aidata hädas olevatel riikidel tulla toime oma probleemidega ning ootus Euroopa keskpanga võimalikust intressimäärade tõstmisest varem kui oodati.

Riskifondide juhid alahindasid investorite usaldust euro vastu. Pöördemomenti võib lugeda ka 10 aasta suurimaks, kui turuosalised võtsid ühe päevaga 18. jaanuaril "pikad" positsioonid ehk panustasid euro tõusule 692 miljoni dollari ulatuses. Nädal varem oli turg "lühike" ehk panustas langusele 7,5 miljardi dollari ulatuses.

Ka see aasta pole Ameerika riskifondidele aktsiaturgudel hästi alanud. Tootlused jäävad 3-4 protsendi vahemikku. SAC Capital Advisors, mille hallata on 12 miljardit dollarit, näitas veebruari lõpuks 3,2% tootlust kui New Yorgi investeermisfond, mis haldab 15 miljardit dollarit tootlus oli 3,6%. Sektori keskmine tootlus on praegu olnud 1,3%, mis jääb S&P 500 alla.

Endise Deutsche Banki treideri Boaz Weinsteini poolt loodud Saba Capital on pooleteist aastaga kasvatanud 140 miljonist dollarist 2,65 miljardit dollarit. Selle aasta tootlus on olnud 2,9%.

Järgmine ring panuseid euro kursi langusele võib tulla, kuna FX Concept kui ka Bridgewater Associates riskifondide juhid on veendunud, et euro probleemid pole veel lõppenud ning Euroopa ühisraha võib langeda sellel aastal teiste valuutade vastu. Vaatamata, et Portugali võlakirjade intressid kauplevad uutel rekordkõrgustel, inflatsioon on olnud kõrgem kui oodatud ning nafta hinnad  räsivad maailma majanduse taastumist, on Euro fundamentaalsed näitajad on paremad kui Ameerika Ühendriikidel või Jaapanil.

Need, kes kavatsevad panustada euro langusele, arvestagu kahe väga tähtsa faktoriga: euroala on tagatud poliitiliste kohustustega ning liikmesriikidel on pikaajalised huvid seoses euroga.

NB! Antud artikkel on informatiivne ega ole soovitusena osta või müüa mainitud väärtpabereid ega valuutasid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. March 2011, 10:17
Otsi:

Ava täpsem otsing