9. oktoober 2013 kell 4:04

ÄP: hääleta Savisaare vastu!

Ehkki Eesti valimissüsteem formaalselt vastuhääle andmist ei võimalda, on see sisuliselt ikkagi olemas. Vastuhääle andmiseks tuleb anda poolthääl kõige ebameeldivama poliitilise jõu vastasele.

Äripäev soovitab järgmisel nädalal toimuvatel kohalike omavalitsuse valimistel igal juhul osaleda ja anda oma hääl ükskõik missugusele poliitilisele jõule, välja arvatud Keskerakond.  Ehkki oleme alati olnud parempoolse ilmavaatega, ei sünni siinne vastandus esmajoones parem-vasakskaalal. Keskerakond ei paigutu klassikalisel parem-vasakskaalal mitte kuhugi. Tal on küll programm, aga puudub maailmavaade. Tal on küll avalikus ruumis afišeeritavad seisukohad, aga puuduvad sisulised tõekspidamised. Keskerakonna juhi Edgar Savisaare ümber koondunud „toitumisahel“ on hävitanud selles osalejate viimsegi usalduskrediidi ning inimväärikuse. Äsjane rahastamisskandaal ei ütle eestikeelse inforuumi tarbijale mitte midagi uut. Siiski jääb endiste ja praeguste keskerakondlaste omavahelist meediasõda jälgides mulje, et idarahaskandaalist pärit „kolmandik sulas“ võib olla isegi veel tagasihoidlik hinnang Keskerakonna ja tema liidri hämaratele rahaasjadele, eriti kui arvesse võtta ka pistised, Šveitsi konto ja erakonna esimehe „honorarid“.

Tõsiasi, et kohalike omavalitsuste valimisi käsitatakse riigikogu valimiste eelmänguna, jätab kohalikele valimistele hävitava sisutuse pitseri, eriti Tallinnas. Sisulisi Tallinna eluga seotud küsimusi ei aruta ei Keskerakond ega tema oponendid: esimene ehedast ülbusest, teised aga sellepärast, et ei valda teemat. Võitlus käib Savisaare vastu, mitte Tallinna eest. Seejuures ei huvita Savisaarega tembutamises samale tasemel laskunud Eerik-Niiles Krossi tegelikult mitte linnapea koht, vaid sise- või kaitseministri, miks aga mitte ka IRLi juhi staatus.Kui peame kohalike valimiste tulemusi ette otsustatuks ja vääramatuks, saab Savisaar Tallinna edasi valitseda üksi. See on Tallinnale kõige halvem variant. Ilma opositsioonita ei hoia Keskerakonna korruptiivseid instinkte ohjes üldse mitte miski, sest avaliku arvamuse suhtes on see erakond ammugi immuunne. See, et mõni tuntud erakondlane vanglastki läbi käinud, ei väära korruptsioonile, ajupesule ja künismile üles ehitatud süsteemi.

Ent kas saame automaatselt parema linnavalitsuse, kui Savisaar Tallinnas võimult lükata – või vähemasti panna valitsema koos mõne teise poliitilise jõuga? Vastus on jah reservatsioonidele vaatamata. Asi on nii halb, et halvemaks see enam minna ei saa: ükskõik missugune teine poliitiline jõud on praeguse seisuga parem kui Keskerakond. Muutust on vaja isegi teadmises, et mõni teine jõud ei pruugi päevapealt poliitilise kultuuri muutust tuua ning et teisi parteisid vaevavad suuresti samad probleemid mis keskparteid, must raha eelkõige. Meil ei ole garantiid, et ükski teine erakond ei kasuta maksumaksja raha poliitiliseks reklaamiks, ei võta vastu raha kilekottides ega küsi altkäemaksu – aga natuke lootust siiski on.Nii et: minge valima! Andke oma hääl kas või sotsidele, aga minge igal juhul. Soovitame teha valiku IRLi, Reformierakonna ja sotside vahel, vältides valimisliite ja parteisid, mis niikuinii üle künnise ei pääse – neile antud hääl võimaldaks küll väljendada meelsust parteide suhtes, ent pragmaatiliselt võttes oleks tegu hääle raiskamisega.

 

Autor: 1185-aripaev

Hetkel kuum