Pille Ivask • 25. september 2015 kell 9:30

Iraani naasmise võitjad ja kaotajad

Iraan võib suurendada konkurentsi maagaasiturul  Foto: epa

Kui Iraani sanktsioonid kaotatakse, võidab sellest enim Lõuna-Aafrika Vabariik, kaotajaks võib jääda Angola, vahendab Business Insider.

Esialgu võib arvata, et Iraani sanktsioonid kaotatakse järgmise aasta kevadel ning üks riike, kes selle üle suurt heameelt tunneb, on Lõuna-Aafrika Vabariik.

Riigi asevälisminister Nomaindia Mfeketo ütles, et Lõuna-Aafrika hakkab kohe kindlasti läbirääkimisi pidama, et naftaimport Iraanist taastada. Lõuna-Aafrika on mandri suuruselt teine majandus, ent suurim energiatarbija.

Iraani naftaminister on lubanud, et riik naaseb naftaturule suure "pauguga" ning tõstab märgatavalt musta kulla tootmist.

Lõuna-Aafrika jaoks on Iraani naasmine kasulik ka seetõttu, et riik on Aafrika suuruselt teine naftarafineerija. Ja rafineerimistehased on ehitatatud nii, et töötlemiseks sobib kõige paremini just Iraani nafta. Sanktsioonid on pitsitanud Lõuna-Aafrika rafineerijaid kõvasti – nad on pidanud rafineerimisprotsessides isegi ümberkorraldusi tegema.  

Nüüd on aga Lõuna-Aafrika taas leidnud tee Iraanini ja plaanib hakata ehitama rafineerimistehaseid, mis, nagu teisedki, oleksid mõeldud just Iraani nafta töötlemiseks. Samuti tunneb riik huvi Iraanist maagaasi ostmise vastu.

Kui Lõuna-Aafrika võib Iraani naasmise üle suurt rõõmu tunda, teeb see meele mõruks Angolal, kes Lõuna-Aafrika näol kliendi kaotab. Lisaks võib kokku kuivada ka Angola turuosa ka Indias, Hiinas ja Jaapanis. Hiina ja India on üheaegselt nii Iraani kui ka Angola suurimad ekspordipartnerid.

Analüütikute andmeil on Iraanil 34 triljoni kuupmeetri mahus gaasireserve, mis on maailma üks suuremaid näitajaid. Euroopa Komisjoni andmeil võib Iraan eksportida 2030. aastaks Euroopa Liitu 25-35 miljardit kuupmeetrit maagaasi. See ei pruugi sugugi rõõmustada Venemaad, kes tarnib Euroopa Liitu 130 miljardit kuupmeetrit gaasi aastas. Kui Iraan arendab oma maagaasivõrgustikku edasi, võib see olukorra gaasiturul oluliselt võitluslikumaks muuta. 

Hetkel kuum