investor Toomas • 7. oktoober 2015 kell 4:00

Investor Toomas: miks ma ei toeta intressimäärade tõstmist

USA Föderaalreserv kaalub intressimäärade tõstmist.   Foto: EPA

USA majanduse kohta on viimasel ajal piisavalt hoiatussignaale ning sellepärast arvan, et neil ei tasuks baasintressimäärade tõstmisega kiirustada.

Ühendriikide majandust nähti positiivse erandina suhteliselt kehvas globaalses majanduses, kuid nüüd on ka maailma suurima majanduse väljavaade muutunud oluliselt tumedamaks.

Šokki pole tarvis

USA majandus ei ole alates juulist suutnud luua piisavalt uusi töökohti ja praegune uute töökohtade kasvutempo on selge signaal majandusstressist. Tuletan meelde, et keskpanga üks peamisi eesmärke on tugevdada tööturgu, mis omakorda loob lisakindlust õiges suunas liikuva inflatsiooni kohta.

Suurenenud ebakindluse tingimustes pole praegu õige aeg minna seda teed, kus intressimäärade tõus võib osa majandusest šokiseisundisse viia.

Septembris toimunud Föderaalreservi istungil otsustati just seepärast intressimäärade tõstmine edasi lükata, et keskpank soovib näha selgemaid signaale majanduse tugevusest. Oleme nüüd kahe nädala võrra targemad ja näha on, et USA majandus ei ole tugevnemist näidanud. Hoopis vastupidi.

USA baasintressimäär | Create infographics

Börs ei pruugi toeta hakkama saada

Keskpank riskib intressimäärade tõstmisel halvata Ühendriikide ekspordi, kuna pool tööst on väga tugev dollar juba ette ära teinud. Kui me vaatame riigi suurimate firmade poole, siis need kõik sõltuvad tugeval määral ekspordist. Firmad on kasvanud sedavõrd suureks, et koduturg ei suuda enam rahuldada nende ja investorite janu. Seetõttu on enamik ettevõtteid sisenenud Hiina turule, mis lubab suurt ja kaua kestvat kasvu.

Lisaks võib intressimäärade tõstmine viia aktsiaturud tugevasse langusse. Volatiilsus on praegu väga kõrgel ja turgude jaoks ootamatu või suur määrade tõus võib tekitada tohutuid kahjumeid investoritele ja firmadele. Ma ei ole seni veendunud, et USA börsid suudavad täielikult ilma keskpanga toeta hakkama saada. Määrade tõstmine võib luua tingimused ideaalseks tormiks, kus Föderaalreserv tõstab määrasid, Hiinas vallandub börsipaanika, USA ettevõtete väljavaade (koos aktsia hinnaga) kukub kolinal, Euroopas läheb jälle mingi jama lahti Kreeka või mõne teise lõunapoolse riigiga ning dollar tugevneb. See pole minu arvates üldse võimatu stsenaarium.

Julgustan Föderaalreservi mitte vajutama päästikule enne, kui sihtmärk on kindlalt kirbul. See tähendab, et selle aasta sees ei maksaks veel intressimäärade tõstmisega rutata. Esiteks oodake kindlaid tõendeid, et Ühendriikide majandus on jätkusuutliku kasvu teel. Säästke investoreid ja turge liigsest närvipingest ning ärge ohustage ettevõtteid ning eksportööre.

Hetkel kuum