Pille Ivask • 31. oktoober 2015 • 3 min
Jaga lugu:

USA naftagigandid viskavad megaprojektid üle parda

Nafta puurkaev  Foto: epa

Suured USA naftakompaniid loobuvad hiigelprojektidest ning proovivad varasema jõulise tegutsemise asemel liikuda tasa ja targu.

Nafta hind on alates eelmise aasta suvest enam kui 50 protsendi võrra langenud ning USA naftatootjad on tasapisi hakanud loobuma suurtest ning riskantsetest projektidest. Suuresti on selle taga ka soov meeldida investoritele, kirjutab Bloomberg.

Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, Chevron, ConocoPhillips ja Hess Corp on kõik kas loobunud või edasi lükanud mitmeid projekte. Nende seas võib näideteks tuua Mehhiko lahe süvamereprojektid, Kanada naftaliivad kui ka Arktika projektid. Samas on nii Exxon kui Chevron teatanud, et plaanivad nafta toodangut tõsta.

„Mis oleks praeguses olukorras mõttekam: panustada 100 miljonit dollarit süvamere naftapuurauku, mis ei pruugi tulemust tuua või puurida Texases, kus on kindlasti naftat?“ lausus Texase Ülikooli energiainstituudi asedirektor Michael Webber.

Vähendavad kulutusi

Barclays’ analüütikute andmeil vähendavad naftaettevõtted kulutusi süvamerepuurimisele järgmisel aastal 20-25 protsendi võrra. Kokkuvõttes vähendatakse kulutusi puurimistegevusele eelmise aastaga võrreldes kolme kuni kaheksa protsendi jagu. Suured naftareservid paiknevad ainult raskesti ligipääsetavates ning külma kliimaga kohtades, mis nõuab omakorda väga suuri investeeringuid.

Siinkohal saab tuua näite Chevronilt, kes lükkas edasi selleks aastaks planeeritud Mehhiko lahe Big Footi projekti. Ettevõte pole teada andnud, kas projekti edasilükkamine toob omakorda kaasa mingeid lisakulutusi, küll aga on teada, et projekti väljakuulutamise ajast 2010. aastal on hind toonaselt neljalt miljardilt dollarilt kerkinud enam kui ühe miljardi dollari võrra.

ConocoPhillips, kes on USA suuruselt kolmas naftatootja, teatas juulis, et loobub samuti Mehhiko lahe naftaprojektist. Projekti edasilükkamine võib ettevõttele maksma minna 400 miljonit dollarit.

Teiste megaprojektide katkijätmiste seas võib veel välja tuua Exxon Mobili Kearli naftaliivade projekti Lääne-Kanadas. Ettevõttel on nimetatud projektiga probleeme olnud juba varemgi, kui muret tegid nii kehvad ilmastikuolud kui ka logistilised probleemid.

Independent Project Analysise nafta- ja gaasidirektor Neeraj Nandurdikar lausus, et praegu jääb rahvusvahelistel naftatootjatel 80 protsendi megaprojektidest õigel ajal lõpetamata. Aastal 2005 oli sama näitaja 50 protsenti.

Ületootmine

Kuigi USA kildanaftabuum on endaga kaasa toonud nafta hinna märkimisväärse languse, jääb see paljude tootjate jaoks majanduslikus mõttes jätkuvalt oluliseks valikuks. Exxoni ning Chevroni jaoks on see tähendanud mõttelaadi muutumist ning rahaliste vahendite ümberpaigutamist piirkonda, millest vaadati mööda pool sajandit.

Exxon on naftapuurtornide arvu USAs enam kui kolmekordistanud. Ka tulevikus plaanib Exxon panustada kildaõliärisse.

Ka Chevron on teada andnud, et plaanib suurendada naftatootmist hoolimata odavast hinnast. Ettevõtte juht John Watson lausus, et Chevron pole maha matnud plaani suurendada 2017. aastaks päevast naftatoodangut 3,1 miljoni barrelini.

Gibson Applied Technology and Engineeringu manager Howard Duhon lausus, et kuna naftakompaniide megaprojektid lähevad üha keerukamaks, tuleb ette ka suuremaid ebaõnnestumisi ning projekti edukuses ei või kunagi kindel olla.  

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt