Mait Kraun • 18. november 2015 kell 11:00

Ettevõtjasõbralikum India tõmbab investoreid

India meelitab uue suunaga välismaiseid investoreid.  Foto: EPA

India on üks vähestest arenevate turgude riikidest, mis investorites huvi tekitab. Valitsus püüdleb vabama ettevõtluskeskkonna poole, valuuta on stabiilne ning majanduskasv on ülejäänud maailmaga võrreldes kiire.

India on BRICi (Brasiilia, Venemaa, Hiina, India) riikidest parim, kuhu investeerida,“ ütles JPMorgani varahalduse globaalsete turgude strateeg Nandini Ramakrishnan.

Riigil on omad probleemid, aga investorite jaoks on India ahvatlev. Koos majanduskasvuga on kaasnenud inflatsiooni aeglustumine, mida paljud investorid näevad ideaalse kombinatsioonina. Septembri lõpus vähendas India keskpank intressimäärasid nelja ja poole aasta madalaima tasemeni.

Tõsi, India on olnud investorite seas kuum kaup juba kuid, aga mõned analüütikud ütlevad, et veel pole hilja rongile hüpata.

Indiasse otse investeerimiseks saab kasutada kas iShares MSCI India ETFi või iPatch MSCI India Index ETNi.

Allikas: Meelis Maasik

India sobib portfelli hajutamiseks

Swedbank LC&I Markets Eesti spetsialist Meelis Maasik ütles, et India puhul on tegemist pigem eksootilise investeeringuga, millega kaasnevad kõrgemad riskid ja kõrgem volatiilsus. Portfelli hajutamiseks võib investeeringut aga kaaluda.

„Samas on investeeringud nendesse piirkondadesse üsna tavapärased, kui investor on oma portfelli vähegi hajutanud ja valinud kas või ühe arenevatele turgudele panustava fondi või ETFi," ütles Maasik.

Kuigi Indial on paremini läinud kui teistel arenevatel turgudel, on sealne aktsiaturg sellel aastal siiski langenud. Kaks Indiale keskenduvat börsil kaubeldavat fondi (ETFi), Wisdomtree India Earnings ja iShares MSCI India, on aasta algusest odavnenud vastavalt 11,4 ja 9 protsenti.

Pikaajaliselt on India aktsiatel läinud aga hästi – India aktsiaturgu kajastav Sensexi indeks on finantskriisi põhjadest kallinenud ligi 200 protsenti.

India börsCreate line charts

Kui majanduskasv kiireneb ja reformide läbiviimine on edukas, siis võiks India portfelli hajutamiseks olla hea investeering, mida kaaluda.

„Ei ole veel hilja osta India aktsiaid,“ ütles Ramakrishnan. „Valikud, milliseid aktsiaid osta, on aga järjest tähtsamad,“ nentis ta.

India ettevõtete aktsiate ostmine kohalikult börsilt on välisinvestorite jaoks pigem raskendatud, seega sobib üksikaktsiate puhul osta neid näiteks USA börsidelt.

India tahab olla ettevõtjasõbralikum riik

Tundub, et peaminister Narendra Modi püüdlused muuta riik ettevõtjasõbralikumaks on vilja kandmas, vaatamata sellele, et India pole jõudnud isegi 50 ettevõtjasõbralikuma riigi hulka.

India reformid on tasapisi ellu rakendumas. Ettevõtte alustamist on tehtud lihtsamaks – minimaalset kapitali ega spetsiaalset sertifikaati pole enam vaja. Riik on lihtsamaks teinud ka elektrivõrguga ühinemise – nüüd võtab liitumine aega kaks nädalat vähem. Modi on ka India osariike muutustele utsitanud, et India muutuks riigiks, kus on lihtne äri teha.

Maailmapank on paigutanud India ettevõtjasõbralike riikide edetabelis 189 riigi seas 130. kohale. Eelmisel aastal oli riik 142. kohal, selgub oktoobri lõpus avaldatud raportist. India eeldused arenguks on head. Maailmapank viitas, et mitmed reformid on töös.

„Erasektori jaoks sõbralikuma ja toetavama keskkonna loomine võtab aega,“ ütles Maailmapank oma raportis. „Kui reformidega jätkatakse ka järgmistel aastatel, siis võivad need India ettevõtjatele märkimisväärset kasu tuua. Sellega kaasneks potentsiaalselt ka majanduskasvu ja töökohtade loomise kiirenemine.“

19 kuud tagasi peaministri ametisse asunud Modi ütles, et riik on bürokraatia ja ebavajaliku regulatsiooni vähendamisel olnud senimaani edukas. Üleliigne bürokraatia ja reguleerimine on aastaid investoreid Indiast eemal hoidnud. Nüüd on investorite huvi aga kasvanud, positiivselt mõjub ka India majanduskasv, mis ulatus selle aasta teises kvartalis 7 protsendini. Aprillist kuni juunini tehti Indiasse välismaiseid otseinvesteeringuid 9,5 miljardi dollari eest, mis on eelmise aastaga võrreldes 31 protsenti enam.

india aktsiad new yorgi börsilCreate your own infographics

Paljud pole siiski rahul

On ka neid, kes kahtlevad Modi võimekuses riiki reformida. Paljud reformid on jätkuvalt pooleli ja kohalike sõnul pole peaminister teinud piisavalt head tööd.

„Millist lugu üritab Modi jutustada, kui ta reisib ümber maailma, ei viibi eriti Indias ja ei tegele probleemidega, millega ta on lubanud tegeleda?“ ütles CNBC-le ühe India tervishoiufirma tegevjuht, kes ei tahtnud oma nime avalikustada.

Selline arusaam Indiast on paljudel turuosalistel. Paljud neist ootavad ärevusega, millal reformid edukalt läbi viiakse. Rahulolematus kohalike seas võib küsimärgi alla seada Modi edu sellel sügisel toimuvatel valimistel.

Majanduskasv kiireneb

Modi pooldajad aga ütlevad, et peaministri plaan on pikaajaline ja reformid võtavadki aastaid. „Peaminister Modi reformiprogrammi võivad aeglustada poliitilised piirangud. Sellegipoolest on protsess käivitatud ja jätkub ka edaspidi. Me ootame, et SKP kasv jõuab järgmisel aastal 7,5 protsendini, mis on arenevate turgude seas kiireim kasv,“ ütles UBSi arenevate turgude strateeg Geoff Dennis.

Goldman Sachs on India suhtes optimistlikult meelestatud. Pank prognoosib riigi keskmiseks majanduskasvuks 2016.-2020. aastal 8 protsenti. 2012.-2015. aastani ulatus India majanduskasv keskmiselt 7 protsendini. „Kui India suudab reforme kiiremini läbi viia, siis võiks potentsiaalne kasvumäär ulatuda isegi 9 protsendini. Selleks on vaja reforme nii tööturul, infrastruktuuris kui ka hariduses,“ kirjutas Andrew Tilton Goldmani klientidele.

India keskpanga juhi Raghuram Rajani rahapoliitika, mis keskendub peamiselt inflatsioonile, meeldib investoritele. India ruupia on dollari suhtes nõrgenenud sellel aastal veidi üle 5 protsendi. Euro suhtes on ruupia aasta algusest kallinenud aga ligi 8 protsenti. Suhteliselt stabiilne kurss vähendab investorite jaoks valuutariski.

BRICi riikidest parim

India on sisuliselt viimane BRICi riik, mis on veel jalule jäänud. Viimasel aastal on teistesse BRICi riikidesse investeerimine muutunud ohtlikuks – toorainete hinnad on mitme aasta madalaimatel tasemetel, USA dollar on tugev ja turge on tabanud suur volatiilsus.

Individuaalselt vaadates tundub BRICi riikidest kõige paremas positsioonis olevat India. Brasiilias on poliitiline ebastabiilsus suurenenud, inflatsioon on kõrge ja riiki on tabanud majanduslangus. Hiina majandusandmed on jätkuvalt kesised, vaatamata sellele, et keskpank püüab kasvu stimuleerida. Sealne aktsiaturg on juunis saavutatud tippudest kukkunud üle 30 protsendi. Venemaad räsivad aga Ukraina konflikti tõttu kehtestatud rahvusvahelised sanktsioonid ning nafta hinna langus.

 

Hetkel kuum