Mait Kraun • 9. detsember 2015 kell 16:17

Toormete hinnalangus survestab aktsiaturge

Nafta puurkaev.  Foto: Bloomberg

Viimati langesid toorainete hinnad niivõrd madalale finantskriisi ajal, vahendab CNN Money.

Ei ole saladus, et toorainetel pole 2015. aastal läinud sugugi hästi. Kombinatsioon ülepakkumisest ja jahenevast nõudlusest on toormete sektoris suurt kaost tekitanud.

Viimastel päevadel on nafta, alumiiniumi, terase, vase, plaatina ja pallaadiumi hinnad langenud veelgi madalamale. WTI toornafta kukkus teisipäeval alla 37 dollari barrelist – viimati oli hind nii madalal 2009. aasta veebruaris.

Olukord sellel nädalal muutunud niivõrd halvaks, et tooraineturu hindu kajastav Bloombergi toorainete indeks on langenud madalaima tasemeni alates 1999. aastast.

„Turgude meeleolud on väga halvad – viimati oli nii finantskriisi ajal. Ja olukord muutub päev-päevalt hullemaks,“ ütles BB&T analüütik Garrett Nelson, kes katab metalli- ja kaevandussektorit.

Sektori raskusi iseloomustab hästi Anglo Americani olukord – tegemist on ühe maailma suurima kaevandusettevõttega, mis plaanib koondada lausa 85 000 töökohta. Sellel nädalal teatas ettevõte, et peatab ka dividendide maksmise ning müüb 60 protsenti varadest.

Toorained veavad aktsiaturge alla

Toorainete hinnalangus surub ka aktsiaturge alla – Dow Jonesi indeks on sellel nädalal kukkunud üle 200 punkti. Investorid kardavad, et toormed võivad märkimisväärselt mõjutama hakata ka maailmamajanduse olukorda.

Lisaks ülepakkumisele on turgudel ka nõudluse vähenemine. Hiina ja teiste arenevate turgude majanduskasv on viimastel kvartalitel märkimisväärselt aeglustunud. Seega jaheneb nende nõudlus ka terase, rauamaagi ja nafta vastu.

Arenenud riikide olukord pole samuti roosiline. Euroopa majandus teeb jätkuvalt vähikäiku, Jaapan püüab majanduslangust vältida ning USAst tuleb vastakaid majandusandmeid.

Tõsi, hinnalanguse on peamiselt põhjustanud siiski ülepakkumine. Näiteks finantskriisi ajal toimunud hinnalanguses mängis suuremat rolli nõudluse pool.

Madalad laenukulud ja suutmatus Hiina ja teiste turgude aeglustumist prognoosida tähendas seda, et tootjad hakkasid mõned aastad tagasti jõuliselt laienema. Nüüd ujutavad nad turud varudega üle.

„Tootjatel on palju üleliigset tootmisvõimsust – see peab ära kaduma. On raske ette kujutada, et tooraine hinnad võiksid lähiajal märkimisväärselt taastuda,“ ütles Nelson.

 

Hetkel kuum