Kas Apple tuleks maha kanda?

22. juuli 2016, 10:45
Steve Jobs tutvustas maailmale esimest iPhone'i 2007. aasta jaanuaris toimunud Macworld Expol.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160722/BORS/160729914/AR/0/AR-160729914.jpg
Ainult tellijale

Juba mitu kuud olen vaevanud pead selle üle, mis toimub Apple’iga. Pealtnäha ju igati korralik firma – toodab kõrgtehnoloogilisi menuvidinaid, mis kaovad poelettidelt kui soojad saiad, kuid aktsia ise ei saa kuidagimoodi jalgu alla.

Kui ma 2007. aastal esimest korda Apple’i aktsiaid ostsin, ei pööranud ma tähelepanu õunafirma majandusnäitajatele, vaid ostsin täielikult ettevõtte menu. Tol ajal oli Apple just välja tulnud iPhone’iga, mis tõotas muuta kogu mobiiltelefonide turgu, ning see pani tehnoloogiaentusiastid kihama. Keegi poleks osanud ette aimata, et Apple’ist saab vähem kui kümne aastaga maailma väärtuslikum firma. Kuid nüüd on hakanud menu vaibuma. Oma aktsiad müüsin mõned aastad tagasi ning ma ei kavatse sellele rongile lähiajal enam uuesti hüpata.

Apple’i ajastu oleks nagu möödumas

Mäletate vanu Nokia telefone, mis olid väikeste ekraanidega, kummist nuppudega ja mille akud kestsid nädalaid? See oli umbes 15 aastat tagasi, mil Nokia vallutas mobiiltelefonide trooni. Kuni tänaseni on maailma enimmüüdud mobiiltelefonide esiviisik ainult Nokia telefonide päralt. Hinnanguliselt on neid müüdud kokku umbes 900 miljonit eksemplari. Muljetavaldav number, kuid oleme jõudnud olukorda, kus Nokia nime all telefone enam ei müüda. Üks tehnoloogiaajastu sai lihtsalt läbi.

Kui Steve Jobs 2007. aastal ajakirjanike ja analüütikute ees iPhone’i taskust välja võttis, tekitas see saalis elevust. Paljud nimetasid seda revolutsiooniliseks telefoniks, mis muudab telefoniturgu igaveseks. Ja neil oli õigus, Apple muutis kogu nutitelefonide turu selliseks, nagu see tänapäeval on. Hiljem tõi Apple turule ka tahvelarvuti, mis on teinud revolutsiooni arvutiturul. Jobs oli visionäär ja oi missugune!

Kuid mitmed tehnoloogiaeksperdid on hakanud uskuma, et Apple’i ajastu on möödumas. Tuntud tarkvaraarendaja Marco Arment, kes on töötanud sellistes ettevõtetes nagu Tumblr ning loonud Instapaperi, on seda meelt, et Apple’ist võib saada uus BlackBerry.

Viimane on nimelt Kanada nutitelefonide tootja, kes ei suutnud iPhone’i tulekuga ära tabada telefonituru muutust ning kaotas seetõttu oluliselt turuosa ja vajus kahjumisse. Mais ütles BlackBerry juht John Chen Washington Postile, et nad magasid maha kõik muutused, mida iPhone endaga turule tõi. „Turg muutus, kuid meie mitte,“ sõnas ta.

Armenti sõnul on Apple maha jäämas tehisintellekti (AI) arendamises. „Amazon, Facebook ja Google teevad suuri panuseid, et arendada tehisintellekti, mitmesuguseid abiseadmeid ja hääle kasutajaliideseid lootuses, et nendest saavad meie seadmete järgmised lisandid,“ kirjutas Arment blogipostituses. „Apple võib teha algseid versioone, kuid tema konkurendid, eriti Google, on kaugel ees ja vahe ainult suureneb.“

iPhone annab märkimisväärse osa käibest

Apple’i majandusaasta teises kvartalis tegi iPhone’ide müük languse ning analüütikud usuvad, et müügi kasvu tipp on nüüdseks seljataga. Languse põhjuseks on turu üldine nõrk kasv ning suurenenud konkurents.

iPhone moodustab praeguseks 65% Apple’i käibest ning korvamaks müügi vähenemist, otsib ettevõte uut kasvu sellistest teenustest ja seadmetest nagu Apple Music, Apple Play ja Apple Watch. Uuringufirma IDC andmetel kuulus eelmisel aastal Apple’ile maailma nutitelefonide turust 16,1%, asetsedes sellega teisel kohal Samsungi taga.

Paljud analüütikud on pidanud Apple’i aktsia ebaedu põhjuseks just nõrka iPhone’ide müüki.

Lauaarvutite müük kahaneb

Uuringufirma IDC rehkendas väljas, et teises kvartalis vähenes Apple’i lauaarvutite müük võrreldes eelmise aasta teise kvartaliga üle 8 protsendi, 4,42 miljoni ühikuni. Apple oli sellega konkurentide kõrval suurim langeja.

IDC kirjutas oma kommentaaris lauaarvutite turu kohta, et kuigi Macide müük on tavaliselt püsinud tugev, oli viimane kvartal pettumus. „Võimalik, et arvutituru üldine nõrkus on jõudmas ka Apple’ini,“ kirjutas uuringufirma oma analüüsis. IDC peab võimalikuks ka seda, et Macide müük kahaneb, kuna turule on tulemas uued Apple’i arvutid ja seetõttu ei kiirusta inimesed ostma.

Turu üldine seis oli teises kvartalis nõrk, kuna lauaarvutite müük vähenes võrreldes eelmise aasta sama kvartaliga 4,5 protsenti.

Investori lootuseks jääb alati uus vidin

Apple’i fännid ootavad sügisel uut iPhone’i, millel seerianumbriks 7. MacRumors kirjutas, et uus telefon ei pruugigi kanda seerianumbrit, vaid selle nimeks võib saada hoopis „iPhone Pro“. Kuna siiamaani on Apple esitlenud korraga kahte erinevat versiooni iPhone’i, võib ka nüüd oodata kahe uue nutividina esitlust.

MacRumorsi fännid ootavad, et uus iPhone on veekindlate omadustega, võimsama protsessoriga ning selle disain sarnaneb iPhone 6S omale. Investorile jääb lootus, et uus nutitelefon päästab Apple’i müügi ning aitab kaasa ka aktsiahinna taastumisele.  

Kokkuvõtteks

Loodetavasti ei maalinud ma Apple’ist väga nukra pildi, kuid minu arvates on miskit tehnoloogiahiiglasega lahti ning sellest annab märku ka aktsiahinna järsk kukkumine. Suurenenud konkurents nutitelefonide turul ja seda eriti Hiina kohalike tootjate poolt on surumas Apple’it üha keerulisemasse olukorda. Võib juhtuda, et Apple’i juht Tim Cook tõmbab 26. juulil tulemustega kübarast jänese, üllatades sellega analüütikuid ja investoreid. Kuid näib nagu oleks Apple’i menu praegu vaibumas ning tulekul on väiksemate kasumitega periood.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. July 2016, 10:52
Otsi:

Ava täpsem otsing