Kadi Neemre • 2. august 2016 kell 17:22

USA presidendikandidaadid mõjutavad majandust negatiivselt veel enne valimisi

Foto: EPA

USA presidendikandidaatide Hillary Clintoni ja Donald Trumpi vaheline mudaloopimine võib veelgi intensiivistuda ning mõned ökonomistid kardavad, et valimised muudavad niigi ebakindla olukorra turgudel veelgi keerulisemaks muuta.

“Ma arvan, et üha enam inimesi muretsevad selle pärast, mida presidendivalimised võivad põhjustada,” märkis MUFGi ökonomist Chris Rupkey.

Brexit võib selle kõrval, mis mõju see finantsturgudele avaldab, lausa kahvatuda.”

Ökonomistid prognoosivad, et USA majanduskasv on aasta teises pooles ligi 2%; aasta esimeneses pooles kasvas majandus kõigest 1% võrra.

Need prognoosid aga võivad sattuda riski alla, kui ebakindlus USA valimiste osas suureneb veelgi.

60% CNBC Fedi hiljutises uuringus osalenut märkisid, et presidendivalimistel on majandusele negatiivne mõju.

Citigroupi Põhja Ameerika majandusuuringute juht William Lee usub, et SKP-d on juba mõjutanud ebakindlus välisküsimuste nagu Brexit üle, kuid veelgi suuremat mõju on avaldanud eesseisvad USA presidendivalimised.

Ta usub, et poliitiline ebakindlus mõjutab äriinvesteeringuid ning tarbimist, vähendades majanduskasvu järgmistes kvartalites keskmiselt 0,5%.

Näiteks võis ebakindlus vähendada teise kvartali SKP-d ligi 0,4% ning tema kalkulatsiooni kohaselt tulenes pool sellest vähenenud investeeringutest ning teine pool tarbimisest.

Stanfordi ülikooli professor Nicholas Bloom märkis, et Trump on selgelt kandidaat, kes põhjustab enim ebakindlust.

“Ajalooliselt võib märgata trendi, et ebakindlus vähendab investeeringuid. Tarbijad ei pööra sellele võibolla palju tähelepanu, kuid ettevõtted küll,” märkis Bloom.

Bloomi sõnul on Trump täiesti erinev võrreldes teiste kandidaatidega, kuna tal puudub poliitiline kogemus ning poliitiline meeskond, mis põhjustab tema kandidatuuri suhtes suurt ebakindlust.

“Tõenäoliselt viib see investeeringute hulga languseni suurfirmade poolt ning enim mõjutatud on tootmissekor, kuna presidendil on suurim mõju kaubavahetusele,” sõnas Bloom.

 

Hetkel kuum