Pille Ivask • 12. august 2016 kell 9:50

Hiina päästab pankasid

Jüaanid  Foto: epa

Halvaks läinud laenud on Hiina pankade puhul olnud probleemiks juba pikka aega, nüüd näib, et riik on neile appi tõtanud.

UBS teatas eile avaldatud raportis, et vastupidiselt turgudel levivatele arvamustele on Hiina oma pankadega seotud probleemidega tõsiselt tegelema hakanud ja juba saavutanud ka mõningast edu.

“Rekapitaliseerumine ning abipakettide andmine on juba toimunud ning toonud ka tulemusi,” kirjutas UBS. Ühtlasi selgub raportist, et 2015. aasta oli esimene pärast 2000. aastate algust, mil Hiina oma pankadele suures mahus appi tuli.

Analüütikutele ja ekspertidele ei tule Hiina pangandussektori probleemid üllatusena. Halvaks läinud laene on palju ning tõenäoliselt ei ole nende tegelikku ulatust veel teada. Hiinas antakse laene sageli poliitilistel kaalutlustel ning seega ei pruugi raha jõuda sinna, kuhu seda kõige enam tarvis oleks.

Finantskriisi ajal kasutas Hiina valitsus pankasid selleks, et anda abisüst hinge vaakuvale majandusele. See tõi omakorda kaasa selle, et laenukoormad, eriti kohalike omavalitsuste omad, kasvasid. Tegu on aina süveneva probleemiga, kuna Hiina majandus võtab hoogu maha, tööstusest saadav kasum väheneb ning see teeb keeruliseks laenumaksete tasumise.

UBS märgib siiski, et Hiina on taastumisprotsessi alguses ning halvaks läinud laenude akumuleerumine on märkimisväärne ning see üha kasvab. Samuti on pankade päästmise operatsioon olnud Hiinas pigem asümmeetrilise iseloomuga: mahajäänumate majanduspiirkondade edasiminek on vaevaline ning suur võlakoorem vaevab vaesemaid piirkondi endiselt.

Hetkel kuum