Saudide naftaleppe hind: 2 triljonit dollarit

12. august 2016, 11:29
nafta
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160812/BORS/160819909/AR/0/AR-160819909.jpg

Väljaanne CNBC kirjutab, et Saudi Araabia jaoks on oluline saavutada septembris toimuval OPECi tippkohtumisel naftalepe, kuna vastasel korral ei pruugi olla Saudi Aramco IPO nii edukas, kui kuningriik soovib.

Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman on võtnud nõuks saudide majandust reformima hakata ning selle tarbeks on riigi juhtkond pead kokku pannud ning koostanud isegi vastava plaani. Üks majanduse elavdamise viise on viia riiklik naftafirma Saudi Aramco osaliselt börsile. Kuigi pole veel teada, millal IPO toimub, leiavad analüütikud, et kui nafta hind on ülemäära madal, ei pruugi investorite huvi naftafirma aktsiaid soetada olla sugugi suur. Saudide jaoks on kaalul palju: riigijuhid ise on oma naftafirma väärtuseks hinnanud 2 triljonit dollarit.

RBC toorainestrateeg Helima Croft selgitas: “Kolmkümmend dollarit barreli eest pole just eriti hea seis, kui rääkida IPO väljavaadetest. Mohammed bin Salman on end positsioneerinud kui araabia maailma noor juht. Ta seob oma maine majandusreformidega ning seab IPO selle kõige keskele. Ta tahab, et IPO läheks hästi. Ta on väga ambitsioonikas mees ning näeb tulevikus end ilmselgelt kuningana.”

Saudi Araabia energiaminister al-Falih vihjas, et septembris toimuv kohtumine võib olla väga hea võimalus OPECisse kuuluvate riikide ja organisatsiooni mittekuuluvate riikide ministrite omavahelisteks läbirääkimisteks. Al-Falih' sõnavõtu puhul peeti kõige olulisemaks ministri väljaütlemisi võimaliku turu stabiliseerimise kohta.

Societe Generale’i naftaturu analüütik Michael Wittner lausus, et saudide naftaministri sõnu tasub kindlasti tähele panna ning võib-olla tõesti ollakse seekord valmis kokkuleppele jõudma ja turgu stabiliseerima.

Samas märkis Wittner, et tema hinnangul sõltub naftaturul toimuv neljast suurest riigist: Saudi Araabiast, Iraanist, Iraagist ja Venemaast. Ta lisas, et kui turule tahetakse muutust tuua, ei piisa kindlasti tootmismahtude külmutamisest. “Venemaa toodab maksimumtasemel. Iraak samamoodi või maksimumi lähedal. Iraan samuti. Saudid ise tootsid juulis palju, ent kuna tegu on hooajalise tõusuga, hakkavad tootmismahud niikuinii langema. Tootmismahtude külmutamine tähendaks status quo'd,” jätkas Wittner.

Witter märkis, et hinnatõusu saudid ametlikult ise Saudi Aramco IPOga sidunud pole, ent kohe kindlasti on see midagi, millele nad ise vargsi mõtlevad. “Oleks rumal, kui nad sellele ei mõtleks. Ja nad pole rumalad,” lisas ta.

Croft lausus, et üks võimalikke valikuid, mida septembris Alþeerias toimuval kohtumisel välja käiakse, on iga naftatootja jaoks kokku leppida kindel tootmisvahemik, kus saaks vastavalt nafta hinnale liikuda. Taolist lähenemist on juba varem pooldanud Venezuela. Samas märkis analüütik, et peamine sõna on siiski saudidel. “Venezuelat ei usu keegi,” sõnas Croft.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. August 2016, 11:29

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing