Mait Kraun • 13. august 2016 kell 12:30

USA börsifirmad manipuleerivad investoritega

New Yorgi börs  Foto: EPA

Investorid ei peaks mõtlema, et oodatust paremad tulemused on suurepärane saavutus. USA ettevõtete kvartalitulemused on endiselt väga kehvad, kirjutab MarketWatch.

Praeguseks on oma tulemused teatanud üle 90 protsenti Standard & Poor’s 500 indeksi ettevõtetest. Tulemuste hooaja lõpuks peaks indeksi ettevõtete kasumid langema kollektiivselt 3,5 protsenti (eelmise aastaga võrreldes), selgub FactSeti andmetest.

Paljud Wall Streeti analüütikud on rahul, sest tulemus on palju parem kui hooaja alguses oodatud 5,5protsendiline langus. Tundub, et ka investorid on rahul, sest nii Dow Jones kui ka S&P 500 indeks on sellel nädalal teinud värskeid rekordeid.

Aga kas me peaksime selliste tulemustega rahul olema? Kas aktsiaturud ületavad õigustatult uusi tippe? 

S&P 500 indeks (mustaga) ja ettevõtete viimase 12 kuu (LTM) kasum aktsia kohta.  Foto: FactSet

„Ettevõtted on oma kasumiprognoose enne tulemuste hooaega vähendanud ja see on toimunud 29 kvartalit järjest,“ kirjutasid Morgan Stanley analüütikud oma klientidele.

Veel märtsi lõpus ootasid analüütikud, et kasumid kahanevad teises kvartalis 3,1 protsendi võrra, selgub FactSeti andmetest. Kasumid langevad juba viiendat kvartalit järjest – viimati juhtus nii 2008. aastal alanud finantskriisi ajal.

Investeerimisfirma Oppenheimer & Co peastrateeg John Stoltzfus ütles, et tema arvates vähendavad ettevõtted meelega oma kasumiootusi, mille tõttu alandavad oma prognoose ka analüütikud. „Seejärel teatavad ettevõtted oma kasumid, mis üllatavad investoreid ja analüütikuid positiivselt,“ ütles Stoltzfus.

Indeks/sektorTegelik kasumikasv (%)Kasumiprognoos 31. märtsi seisuga (%, aastane)S&P 500-3.5-3.1Tarbekaubad10.79.5Esmatarbekaubad-0.7-1.9Energia-82.4-76.8Finants-4.2-1.2Tervishoid4.92.9Tööstussektor-4.0-5.1Infotehnoloogia-1.5-0.5Materjalid-8.9-10.7Telekommunikatsioon7.211.4Kommunaalfirmad6.54.7

Reisiteenuseid pakkuv ettevõte Priceline Group on hea näide. Börsifirma on analüütikute ootusi ületanud juba 26 kvartalit järjest.

Eelmise nädala neljapäeval teatas ettevõte, et teise kvartali kasum aktsia kohta ulatus 13,93 dollarini – see oli tunduvalt rohkem kui analüütikute prognoositud 12,67 dollarit, selgub FactSeti andmetest. Aktsia kallines 4 protsenti ja jõudis üheksa kuu kõrgeima tasemeni.

3. mail teatas ettevõte oma esimese kvartali kasumi ning lisas, et teise kvartali kasum jääb tõenäoliselt vahemikku 11,6-12,5 dollarit aktsia kohta. Sellel ajal arvasid analüütikud, et teise kvartali kasumiks kujuneb 14,96 dollarit aktsia kohta. Viimasest kümnest kvartalist on ettevõte enne tulemuste teatamist kasumiootusi vähendanud üheksal.

Tulemused ületasid uusi prognoose, aga jäid vanadele kõvasti alla.

Sarnaselt käitus ka Viacom, mis teatas juunis, et tulemused jäävad ootustele alla, sest uus „Teismeliste ninjakilpkonnade“ filmi saatis ebaedu. Eelmisel nädalal ületas Viacom aga analüütikute ootusi ning teatas, et head tulemused tagas seesama film.

Hetkel kuum