Mait Kraun • 16. august 2016 kell 17:21

Keskpangad müüvad rekordkogustes USA võlakirju

USA lipp  Foto: EPA

Maailma keskpangad müüvad USA valitsuse võlakirju, kirjutab CNN Money.

Esimesel poolaastal ulatus välismaiste keskpankade USA võlakirjade netomüük 192 miljardi dollarini. Tempo on võrreldes eelmise aasta sama ajaga kahekordistunud.

Enim müüsid USA võlakirju Hiina, Jaapan, Prantsusmaa, Brasiilia ja Columbia. Viimati toimus nii suur müügilaine 1978. aastal, selgub USA rahandusministeeriumi andmetest.

„USA võlakirjade netomüük on olnud ajalooliselt kõrge,“ ütles investeerimisfirma Lindsey Groupi analüütik Peter Boockvar.

USA riigivõlakirju peetakse niinimetatud turvasadama varaks. See tähendab, et võlakirjad on madala riskiga ning heitlikel aegadel püsib nende väärtus stabiilsemana. Paljud riigid on otsustanud oma reserve hoida just USA võlakirjades.

Samas on mitmed riigid sattunud majanduslikesse raskustesse, mille leevendamiseks on raha vaja. See tähendab aga omakorda, et võlakirjades hoitavad reservid tuleb rahaks teha. Sellega toetatakse kohalikku valuutakurssi ning majandust tervikuna.

Erainvestorite nõudlus USA võlakirjade järele on aga hüppeliselt tõusnud. Nõudlus on nii suur, et võla pealt makstavad intressid on langenud rekordmadalale. Selle aasta alguses jõudis 10-aastase võlakirja tootlus 1,34 protsendini, praegu on tootlus 1,58 protsendi juures.

Hetkel kuum