Kuidas laiskusega oma portfelli saboteerida?

Portfell.  Foto: PantherMedia/Scanpix
Mait Kraun • 27. august 2016 kell 21:01

Suuremale osale investoritest sobib üks konkreetne strateegia, mis on igav, laisk ja odav, kirjutab Wall Street Journali kolumnist Spencer Jakab.

Järgnevalt avaldame kärbitud kujul Spencer Jakabi arvamusartikli:

Kui oled tavaline investor, siis on väga suur võimalus, et jääd turgude tootlusele alla. See ei ole ainus halb asi – tõenäoliselt hindad sa oma tootlust ka valesti. Ühes uuringus leiti, et investorid ülehindasid oma aastast tootlust lausa 11,5 protsendipunkti võrra. See on imelik, aga tõsi.

Kõige parem strateegia, kuidas oma tootlust tõsta, on selline, millest inimesed vähima tõenäosusega pikaajaliselt kinni peavad.

See oleks sama hea, kui su treener ütleks, et kõhulihaste saamiseks peaksid mõned päevad veel diivanil veetma ja kartulikrõpse sööma.

Parim nõu, mida ma teile anda saan, on selline: ole laisk ja odav. Passiivsed, madalate kuludega indeksfondid, mida regulaarselt tasakaalustatakse, on peaaegu kõigi selle teksti lugejate jaoks õige valik.

Allpool on välja toodud mõned minu teised nõuanded.

Tunne ennast. Suurem osa inimestest saavad kehva tootlust ning nad ei saa aru, miks. Mõned ei saa isegi sellest aru, et nende tootlus on halb. Vaata faktidele otsa ja püüa aru saada, millised harjumused seda põhjustavad.

Ära rahmelda. Kõige enam kaotavad inimesed raha hüperaktiivsuse tõttu. Uudistele reageerimine tähendab, et saad pikaajaliselt väiksemat tootlust.

Ära aja segamini vedamisi ja oskusi. Pesuehtseid investeerimismaailma superstaare on vähe ning tõenäosus neid leida on väike. Kellelegi oma säästude juhtida andmine ainult selle pärast, et neil on minevikus hästi läinud, pole hea idee. Tavaliselt on neil lihtsalt vedanud ning kõrged teenustasud ei õigusta ennast.

Tee sidrunitest limonaadi. Üllatav on see, et investorite jaoks ei põhjusta suurimaid kaotusi aktsiaturu suured langused (karuturud). Kõige suuremaid kaotusi (või saamata jäävaid tulusid) põhjustab see, mis hiljem juhtub. Paljud investorid loobuvad pärast suurt langust riskantsetest investeeringutest täielikult. Suur osa neist tuleb tagasi alles siis, kui suurem tõus on ära toimunud.

Ära usu ennustajaid. On vägagi ahvatlev järgida turueksperte, kellel on väidetavalt olnud varasemalt väga hea käsi. Kahjuks on uuringutest selgunud, et juhtivate turuprognoosijate järgimine on andnud veidi halvemaid tulemusi kui mündivise. Me kipume järgima neid, kes esitlevad oma ennustusi kõige enesekindlamalt, mitte neid, kes on kõige täpsemad.

Ära kohtle turgu kui rahamasinat. Lühiajaliselt ei ole turgudel mitte midagi ennustatavat. Kõige edumakad investorid aktsepteerivad fakti, et lühiajalised tagasilöögid on vajalikud pikaajaliseks jõukuse kogumiseks.

Ära karda küsida professionaalidelt abi. Aga ainult nii palju, kui sul vaja läheb. Finantsplaneerimine ei ole sugugi odav. Seda ise teha on alati kuluefektiivsem. Muidugi mitte siis, kui sa satud kergesti joovastusse või paanikasse.

Hetkel kuum