Mait Kraun • 5. september 2016 kell 18:15

DNB hakkas mullistumise hirmus tegutsema

DNB  Foto: Eiko Kink

Massiivne stimuleerimine on aktsiate ja võlakirjade hindu üles kruvinud ning Norra suurima panga varajuhid panustavad esmakordselt volatiilsus kasvule, kirjutab Bloomberg.

DNB ASA varade allokatsiooni juhtiv meeskond püüab oma fondidega seotud riske maandada volatiilsusindeksile panustades, teatas DNB Varahalduse tegevjuht Torkild Varran, kes haldab umbes 64 miljardit dollarit.

Head tootlust pakkuvate investeerimisvõimaluste leidmine on muutunud järjest keerulismaks, sest hinnatasemed on tõusnud üpris kõrgele. Investorid püüavad selle tõttu oma riske maanada. DNB meeskond on otsustanud aktsiate ja võlakirjade osakaalu vähendada ning panustada Chicago börsi volatiilsusindeksi oktoobrikuu futuuridele. Lisaks sellele suurendatakse raha osakaalu.

Võimalikke positiivseid üllatusi on vähe

„Olukord on habras,“ ütles Varran oma kontoris antud intervjuus. „Me näeme järjest rohkem faktoreid, mis võiks turge allapoole tirida. Võimalikke positiivseid üllatusi on vähem. Me ei näe, kust need võiks tulla.“

Meeskond hoiab DNB Aktiv 80 fondi varadest 0,8 protsenti volatiilsuindeksi futuurides, mis aeguvad 2016. aasta oktoobris. 8 protsenti varadest on rahas.

Varrani meeskond tõi välja, et eriti negatiivne on nende väljavaade USA kommunaalfirmade, tarbekaupade tootjate ja telekomi aktsiate suhtes. Nendes sektorites on palju dividendiaktsiaid, mille hinnad on tublisti tõusnud, sest investorid otsivad stabiilset rahavoogu.

„Kui neid ettevõtteid vaadata, siis leiab mitmeid, mis on dividendi maksmiseks laenu võtnud,“ ütles ta. „Kui kaua on võimalik nõnda jätkata? Kui turud võtavad sind dividendiaktsiana ja sa hakkad dividende vähendama, siis mõju aktsiahinnale on küllaltki suur.“

Meeskond eelistab energia- ja tehnoloogiasektori aktsiaid. Lisaks sellele arvab meeskond, et arenevate turgude aktsiad on kõige odavamad. Panuseid on tehtud aga USA ja Jaapani aktsiate vastu, ütles meeskonna liige Torje Gundersen.

„Hinnatasemeid vaadates ei ole olukord nii hull kui 1999. aastal. Mullistumise märgid on aga olemas,“ ütles Gundersen. „Meil on laskemoon otsa saanud – intressid on nulli juures, rahatrükki on tehtud ohtralt, hinnad on kõrgel ja kasv on sama. Väljakutse on suurem.“

Hetkel kuum