Pille Ivask • 6. september 2016 kell 9:45

Saudi Araabia ja Venemaa naftalepe ei pruugi olla jama

Nafta hind tõusus Saudi Araabia optimismi valguses.  Foto: EPA

Kuigi enamik analüütikuid peab Saudi Araabia ja Venemaa naftaläbirääkimisi pigem pseudoteemaks, leiavad mõned eksperdid, et kõnelused võivad anda hoo sisse edasistele sündmustele.

Ühena vähestest analüütikutest peab saudide ja venelaste läbirääkimisi oluliseks RBC Capitam Marketsi strateeg Helima Croft, kes nimetab kõnelusi “kukesammuks” naftaturu stabiliseerumise suunal, vahendab CNBC.

Croft märkis, et seesugune areng võib viidata sellele, et selle kuu teises pooles peetavatel OPECi läbirääkimistel võidakse saavutada kokkulepe, kuna riigid on huvitatud turu stabiliseerumisest.

Nafta hind kerkis eile 5% võrra, kui Venemaa ja Saudi Araabia teatasid oma kokkuleppest jälgida naftaturul toimuvat ning panna paika plaan, kuidas praegu tootjatele ebasoodsat olukorda paremaks muuta. Venemaa energiaminister Alexander Novak nimetas kahe riigi vahelisi naftakõnelusi suisa ajalooliseks.

Eksperdid jäid toimunu suhtes siiski pigem kahtlevale seisukohale, kuna kumbki osapool ei maininud sõnagagi tootmismahtude külmutamist või muid meetmeid. Õigupoolest on mitmed eksperdid seisukohal, et tootmismahtude külmutamisestki poleks praeguse olukorra päästmisel suurt kasu, kuna toodetakse niigi tipptasemel ning mahtude külmutamine tähendaks üksnes praeguse olukorra jätkumist.

“Samas näitab see, et OPEC on nõus teiste riikidega koostööd tegema. Samuti näitab see, et kuuldused OPECi surmast on enneaegsed,” jätkas Croft.

Energy Aspectsi analüütik Amrita Sen märkis, et kuigi ta peab Saudi Araabia ja Venemaa läbirääkimisi väga oluliseks, ei usu ta kokkulepetesse eeskätt Iraani tegevuse tõttu, kes peab leppe õnnestumiseks selles kindlasti osalema.

“See (Venemaa ja Saudi Araabia kõnelused – toim) on kindlasti samm edasi, ent ma nimetaksin seda siiski väga väikseks. Näib, et Saudi Araabia ja Venemaa pole pikka aega nii lähedased olnud. Nad pigem räägivad teineteisega kui teineteisele vastu. See on väga oluline,” lausus Sen. “Ja kui teised näevad, et kaks suurt on jõudnud kokkuleppele, võib see innustada ka teisi,” märkis Sen, kes rõhutas, et väga suurt rolli mängib selle kõige juures siiski Iraan.

Hetkel kuum