Pille Ivask • 8. september 2016 kell 7:15

Iraan: nafta tootmismahtude külmutamisest on vara rääkida

Nafta puurtornid töötavad täisvõimsusel edasi.  Foto: epa

Iraani valitsuse ametnik ütles, et riigi hinnangul ei saa peagi Alžeerias peetavast naftariikide tippkohtumisest asja, sest tootmismahtude külmutamiseks on liiga vara.

Iraani riikliku naftakompanii välisasjade direktori Mohsen Ghamsari sõnul ei hakka Iraan tootmismahtude külmutamist kaaluma enne, kui tootmismaht pole jõudnud sanktsioonide-eelsele tasemele.

Iraani naftaekspertide hinnangul on selleks tasemeks 4 miljonit barrelit päevas ning selleni peaks riik jõudma ilmselt aasta lõpus või 2017. aasta alguses. Praegu toodab Iraan päevas 3,8 miljonit barrelit naftat.

Tõenäoliselt peavad OPECi liikmed ning Venemaa ootama, millal Iraani naftatoodang sanktsioonide-eelsele ajale jõuab, ning siis uue tippkohtumise korraldama. Kuu lõpus peetav Alžeeria kohtumine ses mõttes murranguliseks ilmselt ei osutu.

Ghamsari pidas praegust barreli hinda, mis liigub 40 ja 50 dollari vahel, õiglaseks, ning lisas, et Iraani jaoks on nafta tootmine ka sellisel tasemel kasumlik, kuna ühe barreli nafta tootmine maksab riigile 10 dollarit.

Iraan loodab sel aastal eksportida 2,2 miljonit barrelit naftat päevas, uue aasta lõpuks tahetakse jõuda aga juba 2,35 miljoni barreli tähiseni.

Hetkel kuum