Kadi Neemre • 12. september 2016 kell 16:06

Kas USA majanduskasv on intressimäärade tõusuks piisav?

Foto: EPA

USA majanduskasv on vaevaline, kuid prognooside kohaselt peaks see jätkama tõusu piisavalt kiiresti, et Föderaalreservi ametnikud võiksid järgmisel nädalal toimuval kohtumisel kaaluda intressimäärade tõstmist, usub Atlanta Fedi president Dennis Lockhart.

Hoolimata aeglasest majanduskasvust, viitas Lockhart 1,6% inflatsioonile ja 4,9% töötusemäärale, mis toetavad intressimäärade tõstmise plaani.

Kuigi ajalooliselt madal inflatsioon ja töötusemäär võivad toetada intressimäärade tõstmist, võib NABE täna avaldatud uuringu kohaselt majanduskasv jääda madalaks veel pikaks ajaks ning see omakorda võib Fedi tagasi hoida.

Ettevõtte mediaanprognoosi kohaselt kasvab SKP 2016. aastal 1,5%; juunis prognoositi kasvuks 1,8%.

Järgmise aasta SKP kasvuks ennustatakse aga 2,3%.

Ökonomistid näevad aga ka, et tööhõive kasv aeglustub; kui juunis prognoositi uute loodavate töökohtade arvuks 201 000 töökohta kuus, siis viimases uuringus pakuti numbriks 185 000 uut töökohta kuus.

Järgmisel aastal aga peaks uute töökohtade loomine kukkuma 168 000 kuus; töötusemäär peaks aga 2017. aasta lõpuks langema 4,6%-le.

Ka hiljuti kiirenenud palgakasv peaks prognooside kohaselt aeglustuma – eelmisel aastal kasvasid palgad 2,9%, selleks aastaks ennustatakse aga 2,6% palgakasvu.

Samas järgmiseks aastaks prognoositakse palkade kasvuks 3,1%.

Inflatsioonimäär peaks ettevõtte sõnul sellel aastal jääma 1,6%-le ning järgmisel aastal tõusma 2,2%-le.

Lockharti sõnul on viimased majandusandmed ning vestlused ettevõtete omanikega pannud ta uskuma, et majanduskasv jätkub ning inflatsioon jõuab lõpuks Föderaalreservi sihini.

Kindlasti ei veena kehv majanduskasv kõiki Fedi liikmeid selles, et intressimäärade tõstmiseks on praegu õige aeg.

 

Hetkel kuum