Kadi Neemre • 21. september 2016 kell 18:08

Föderaalreserv otsustas intressimäärasid mitte tõsta

Föderaalreservi juht Janet Yellen  Foto: EPA

Föderaalreservi ametnikud alandasid oma prognoose järgnevate aastate intressimäärade tõusuks, kuid kinnitasid, et tõenäoliselt tõusevad intressimäärad siiski enne 2016. aasta lõppu.

Fed kinnitas oma tänases avalduses, et keskpank usub majanduse kasvu, mis aga ei ole veel piisavalt tugev, võimaldamaks intressimäärasid sellel kuul tõsta.

“Komitee usub, et intressimäärade tõstmist toetavad andmed on tugevnenud, kui otsustas, et praegu on õige aeg oodata edasisi tõendeid jätkuva progressi osas,” märgiti avalduses.

Tõenäoliselt võidakse intressimäärasid tõsta detsembri kohtumisel, arvestades, et Fedi novembri kohtumine toimub vahetult enne presidendivalimisi.

USA keskpank kärpis kohtumisel nii oma ootuseid selle aasta majanduskasvu kui inflatsiooni osas, kuigi avalduses märgiti, et “tööturg on jätkuvalt kasvanud ning majandusaktiivsuse kasv on samuti võrreldes aasta alguse tagasihoidliku tõusuga kiirenenud.”

“Kuigi töötusemäär on viimastel kuudel jäänud muutumatuks, on töökohti loodud üsna märkimisväärsel hulgal,” lisas komitee. Fed märkis, et inflatsioon ei ole küll tõusnud keskpanga soovitud 2% tasemele, kuid avaldus peegeldas usku, et peagi jõutakse ka soovitud sihini, kuna “energia ja impordihindade langus on mööduv ning tööturg jätkab tugevnemist.”

Föderaalreservi ametnikud olid mures globaalsete arengute pärast, eriti aga Brexiti ning Hiina majanduskasvu aeglustumise pärast.

Keskpanga värskete prognooside kohaselt tõusevad intressimäärad sellel aastal 0,65%-ni. Viimane kord tõusid intressimäärad 2015. aasta detsembris – seda esimest korda enam kui 10 aasta jooksul.

Lähiaastateil näeb Fed kahte intressimäärade tõusu 2017. aastal ning kolme tõusu 2018. ja 2019. aastal; intressimäärad peaksid nende tõusude tagajärjel tõusma 2,625%-le, eeldades, et määrad tõusevad veerand punkti kaupa.

Majanduskasvu osas prognoosib Fed kõigest 1,8% SKP kasvu; juunis prognoositi kasvuks 2%. Töötusemääraks ennustatakse 4,8%; juunis aga 4,7%. 

 

 

Hetkel kuum