Pille Ivask • 9. oktoober 2016
Jaga lugu:

Alaska naftavarud võivad olla oodatust suuremad

Shelli naftapuurkaev Alaskal, Sitkalidaki saarel  Foto: epa

USA naftafirma Caelus Energy teatas sel nädalal, et on Arktikas avastanud naftaleiukoha, mis võib tähendada, et tegelikult on piirkonna naftavarud prognoositust suuremad.

Caelus Energy andmeil leidsid nad naftakoha, kus peidus 6 miljonit barrelit musta kulda. Leiukoht asub lahe ääres ning ettevõtte hinnangul on taastuv 2,4 miljonit barrelit ehk 40% leitud naftast, kirjutab Bloomberg.

“Meie jaoks on tegu tõeliselt hea avastusega ning loomulikult on tegu suurepärase uudisega ka Alaska osariigi jaoks,” kommenteeris Caeluse juht Jim Musselman. USA teadaolevatest naftavarudest 9% asub Alaskal.

Avastus on seda märkimisväärsem, et Alaska naftatoodang on viimastel kümnenditel märkimisväärselt langenud. Kui aastal 1988 oli piirkonna päevane keskmine naftatoodang 2 miljonit barrelit, siis nüüd on see langenud 483 000 barrelini. Viimane suurem Alaskal avastatud naftaleiukoht on Alpine, mis sai avalikuks 2000. aastal. Alaska ametliku statistika kohaselt toodetakse praegu Alpine naftaleiukohast keskmiselt 62 000 barrelit päevas.

Musselman rajas Caelus Energy 2011. aastal ning juba algselt oli selle eesmärk Alaska põhjanõlval tegutsema hakata. Mõni aasta pärast asutamist sõlmis ettevõte Apollo Global Managementiga partnerlussuhte, mille eesmärgiks on investeerida Alaskas asuvasse nafta- ja gaasitaristusse.

Kallis projekt

Musselmani hinnangul maksab Alaskast nafta kaevandamise projekt kokku 8-10 miljardit dollarit. Projekt ehk nafta kaevandamine peaks alguse saama 2022. aasta sügisel. Kuna leiukoht asub juba ehitatud taristust kaugemal, on vaja rajada ka transpordi tarbeks teed ning torujuhtmed. Siiski on praeguse seisuga projekti saatus üsna lahtine, kuna Musselmani hinnangul peaks nafta hind maailmaturul olema vähemalt 65 dollarit, samuti peaks USA suunalt tulema piisav kindlus maksupoliitika osas.

“On väga oluline, missuguseid otsuseid tehase osariigi siseselt,” rõhutas ta. Caelus Energy andmeil tähendab äsja avastatud leiukoht seda, et päevas peaks sealt hakatama tootma umbes 200 000 barrelit naftat.

Alaska põhjanõlval Prudhoe Bays hakati naftat esmakordselt tootma 1967. aastal. Paljud kohad on veel uurimata, ent Caelus Energy kõneisiku sõnul on praeguse tegu viimase nelja kümnendi suurima naftaavastusega. Ettevõtte uuris põhjalikult piirkonna seismilisi andmeid ning nafta leiukoha kindlaks tegemiseks puuriti kaks puurauku.

Alaskas nafta tootmine on kallis ning kuna maailmaturu hind on pikka aega madalana püsinud, on mitmed ettevõtted, näiteks Royal Dutch Shell ning ConocoPhillips, olnud sunnitud mitmed Arktika projektid katki jätma.

Alaska Nafta- ja Gaasiassotsiatsiooni andmeil maksab Alaskas nafta tootmine 40 dollarit barrel. Nafta hind on sel nädalal püsinud üle 50 dollari barrelist. 

Jaga lugu:
Hetkel kuum