SEB Grupp avaldas täna kolmanda kvartali majandustulemused. Eesti üksuste tulemustest on näha, et majanduskasv on jätkuvalt aeglane, kuid järjest enam on märke keskkonna elavnemisest, märkis panga juhatuse esimees Allan Parik.
- SEB teatas headest kvartalitulemustest. Foto: Andres Haabu
„Kui aasta esimeses kvartalis vähenesid investeeringud 1,2 protsenti, siis teises kvartalis suurenesid need juba 5,4 protsendi võrra,“ ütles Parik. Muutus on tema sõnul tähelepanuväärne selle poolest, et viimati oli investeeringute kasv positiivne 2014. aasta alguses.
Eelmisest aastast paremini on läinud ka Eesti ekspordil: kui 2016. aasta esimeses kvartalis suurenes eksport napi 0,2 protsendi võrra, siis teises kvartalis juba 4,1 protsenti. Kaubaeksport toetub suuresti heale nõudlusele Skandinaavias, eriti Rootsis.
Eraisikute tarbimine panustab majandusse
Eraisikud olid kolmandas kvartalis aktiivsemad kui varem sellel aastal. Eraisikute suurenenud finantspuhvrid ja soodne seis tööturul võimaldab inimestel teha suuremaid oste. Eluasemelaenuturu aktiivsus on jõudnud tasemele, kus kuus väljastatakse Eestis kodulaene 100 miljoni euro väärtuses. Klientide fookuses on peamiselt uusarendused. Lisaks eluasemelaenudele on alates 2015. aastast pidevalt kasvanud ka väikelaenude turg.
SEB Eesti üksuste kolmas kvartal
Kasum 19,5 miljonit eurot (aasta varem 17,6 mln)
Tegevustulud 33,2 miljonit eurot (aasta tagasi 32,6 mln)
Tegevuskulud 13,8 miljonit eurot (aasta varem 13,9 mln)
Laenukahjumite eraldisi vähendas pank 0,1 miljoni euro ulatuses (aasta tagasi samal ajal suurendas eraldisi 1,1 mln euro ulatuses).
Eratarbimise kasv püsib hea, kuid võrreldes eelmise aastaga on tempo mõnevõrra aeglustunud. Mitmed eelmisel aastal tarbimist kiirendanud tegurid nagu tulumaksulangetus, sotsiaaltoetuste tõus või suur kütuse hinnalangus on sellel aastal otsa saanud. Lähitulevikus hakkab majapidamiste tarbimist aina enam piirama inflatsiooni taastumine. Tarbijahinnaindeks tõusis tänavu esimest korda augustis ning lähikuudel inflatsioon kiireneb. Aasta kokkuvõttes jääb hinnakasv küll veel marginaalseks, kuid ületab prognoosi kohaselt järgmisel aastal 2 protsenti.
Ettevõtetel puudus töökätest
Ettevõtete seas on suurimaks murelapseks tööjõupuudus ning suur nõudlus tööjõu järele survestab tööandjaid palkasid tõstma. II kvartalis suurenes keskmine palk eelmise aastaga võrreldes 7,6 protsenti. Aeglase majanduskasvu tingimustes tähendab see, et aina suurem osa majanduses loodavast lisandväärtusest makstakse välja palgana, mis vähendab hinnapõhist konkurentsivõimet ja kahandab ettevõtete finantspuhvreid.
Ettevõtete investeeringud on suunatud peamiselt automatiseerimise suurendamisesse, et vähendada pingelise tööturu mõju ettevõtte konkurentsivõimele. Positiivse muutusena on sellel aastal õnneks taastunud ettevõtete müügitulu kasv, mis 2015. aastal oli languses. Sektoritest läheb hästi valmismajade ja puittoodete müüjatel, seda eelkõige Rootsi ehitusturu kiire arengu tõttu.
Seotud lood
Ettemaksed on tehingute tegemisel tavalised, kuid samas kaasnevad nendega alati ka riskid. Pole just harvad olukorrad, kus tarnija ei suuda finantsraskuste või tarneahela häirete tõttu tellimust täita, misjärel võivad ettevõtted oma rahast ilma jääda. Balti riikides tegutsev krediidikindlustusmaakler Credeo pakub koostöös Allianz Trade’iga, üleilmse juhtivettevõttega krediidikindlustuse valdkonnas, ettemaksete kindlustamise teenust, mis pakub lisakaitset just selliste olukordade puhul.