Kadi Neemre • 28. oktoober 2016 kell 18:54

OPECi kohtumine süvendab naftahindade langust

Nafta hind kukkus 49 dollarile barreli eest  Foto: EPA

Naftahinnad kukkusid täna taas ning tegemist oli viimase kuue nädala suurima kaotusega. Naftahindadele mõjus negatiivselt OPECi planeeritav naftatoodangu kärpekava.

OPECi naftariikide ühendusesse mittekuuluvate riikide nagu Venemaa eksperdid alustasid täna kahepäevaseid läbirääkimisi piiramaks globaalset naftatootmist, kuna toornafta suured varud on naftaturge juba kaks aastat negatiivselt mõjutanud.

Täna pärastlõunase seisuga ei olnud kohtumise osapooled veel suutnud detailides kokku leppida ning Iraan seisab kärpeplaanile vastu, kinnitasid OPECi allikad täna.Dow Jones raporteeris, et läbirääkimised jõudsid ummikusse, kuna Iaan ja Iraak vaidlustasid andmed ning Iraan märkis, et OPEC alahindas nende toodangumahtu.

Selle nädala alguses teatas Iraak, et nad soovivad toodangumahu kärpimise kokkuleppest kõrvale jääda, kuna riik vajab naftatulu võitluses Islamiriigi mässulistega. Bagdad kritiseeris ka viisi, kuidas OPEC arvutab nende toornafta toodangumahte.

Brenti toornafta futuurid kukkusid 94 senti ehk 1,9% ning barreli hinnaks kujunes 49,53 dollarit. WTI hind kukkus 1 dollari ehk 2% võrra ning naftabarrel maksis 49,03 dollarit. Mõlemad futuurid on sellel nädalal kukkunud 4%, mis märgib suurimat kukkumist alates septembri keskpaigast.

Venemaa usub, et USA naftatootmine taastub kiiresti, mistõttu võib tootmiskärbe jääda lühiajaliseks, vahendab uudisteagentuur Interfax Venemaa energiaministri sõnu.

USA opereerivate naftapuurtornide arv kukkus esmakordselt alates juunist, teatas naftateenuste ettevõte Baker Hughes täna. Puurtornide arv kukkus kahe võrra 441 puurtornile.

Commerzbanki analüütikud märkisid, et naftatoodangu kärpekokkuleppe edukus sõltub sellest, kas Pärsia tootjate Saudi-Araabia, Araabia Ühendemiraadid, Kuveit ning Katar soovivad kärpida oma naftatoodangut juhul, kui teistega ei suudeta kokkulepet saavutada.

Prantsusmaa ettevõte Total SA märkis täna, et nad usuvad, et nafta hinnad jäävad volatiilseks ning nad jätkavad kulude kärpimisega. USA ettevõtted Exxon Mobil Corp ja Chevron aga ületasid majandusprognoose tänu kärbetele.

 

Hetkel kuum