Kadi Neemre • 4. november 2016 kell 17:00

USA palgakasv viimase 7 aasta kiireim

USA paranenud tööturg prognoosib peatset intressimäärade tõusu  

Oktoobris tegid palgad alates majanduslangusest taastumisest suurima kasvu. See on märk sellest, et tööturg on kasvuteel ning Föderaalreserv peaks detsembris intressimäärasid tõstma.

Aastavõrdluses oli palgakasvuks 2,8%, mis on suurim kasv alates 2009. aasta keskpaigast. Oktoobris loodi 161 000 uut töökohta; analüütikud prognoosisid loodavateks töökohtade arvuks 175 000. Septembrikuu loodud töökohtade arv aga korrigeeriti 35 000 võrra suuremaks ehk värskete andmete kohaselt loodi siis 191 000 uut töökohta. Kolme kuu keskmine loodud töökohtade arv kasvas 176 000.

“Tegemist on positiivsete andmetega ning kiireima palgakasvuga, mida me oleme kogu selle tsükli jooksul näinud,” sõnas Jefferies ökonomist Ward McCarthy. “Ma usun, et need andmed peaksid Fedi piisavalt veenma, et on aeg tõsta intressimäärasid,” lisas ta.

Sellel nädalal otsustas Fed oma kohtumisel intressimäärasid mitte tõsta, kuid analüütikud prognoosivad, et määrasid tõstetakse suure tõenäosusega detsembris. Tegemist oleks teise korraga viimase 10 aasta jooksul, mil intressimäärasid tõstetakse. Ökonomistid on öelnud, et Fed hoiduks tõenäoliselt intressimäärade tõstmisest kui teisipäevaste presidendivalimiste tulemused põhjustavad turgudel turbulentsi.

Tööturg on Fedi jaoks olnud üks, millest kinni võtta – töökohtade arv on stabiilselt kasvanud ning tööjõud on tööturule edukalt naasnud. Inflatsioonimäär aga põhjustab jätkuvalt muret, olles Fedi soovitava 2% asemel 1,7%. Samas on palgakasv märgiks, et inflatsioon on kasvamas ning need kaks on Fedi mandaadid.

Majandus on juba üsna pikka aega taastunud, kuid meil ei ole kunagi olnud palgasurvet, seda suuresti tänu tööhõive loidusele. Nüüd aga on asjaolud muutunud ning me oleme tööhõive viimases tsüklis,” sõnas Wilmington Trusti ökonomist Luke Tilley.

Tilley prognoosib, et Föderaalreserv tõstab intresse detsembris ning järgmisel aastal samuti kaks korda. Ühtlasi usub ta, et palgad jätkavad kasvamist.

Ökonomistid prognoosisid keskmiseks tunnipalga kasvuks oktoobris 0,3%, kuid nad tõusid 0,4% ehk 2,8% aasta lõikes.

 

 

Hetkel kuum