Pille Ivask • 6. november 2016 kell 9:00

Microsofti endine juht: äri lõhkus sõpruse Gatesiga

Microsoft  Foto: epa

12 aastat Microsoftis töötanud Steve Ballmer tunnistas usutluses Bloombergile, et ta ei kahetse, et ettevõtte sisenemine mobiiliärisse rikkus tema suhted pikaaegse sõbra Bill Gatesiga.

Vastupidi, Ballmer kahetseb üksnes seda, et Microsoft nimetatud äriga varem pihta ei hakanud. Praegu korvpalliklubi Los Angeles Clippers omanik Ballmer märgib, et tema sõprus ning partnerlussuhe Gatesiga purunes peamiselt ebakõlade tõttu Microsofti tuleviku osas. Ettevõtte looja Gates polnud päri sellega, et firma peaks hakkama tootma ka telefone ning tahvelarvuteid. Ballmer leidis toona, et kui Microsoft oma seadete tootmisega ei alusta, on sel palju kaotada.

“Meie kummagi jaoks polnud see kerge. Meie arvamustes oli mõningaid erinevusi seoses ettevõtte strateegiaga ning tulevikuga,” meenutas Ballmer. “Lõpupoole oli asi pigem keerulisem, kuna aktsia hind ei tõusnud ning ettevõtte juhtkond oli seetõttu pideva pinge all – mis siis, et kasuminumbrid tegelikult tõusid. Me vajasime mingit otsust.”

Ballmeri sõnul oli Microsofti juhtkonna seas pidevaks aruteluks teema, kui tähtis oleks ettevõtte jaoks riistvaraärisse sisenemine. “Asjad läksid eriti tuliseks siis, kui hakkasime arutama telefoniärisse minekut,” lausus ta.

Hakanuks varem pihta

Microsoft läks riistvaraärisse aastal 2012, mil anti välja tahvelarvuti Surface. Toona müüs seade nõnda halvasti, et Microsoft loobus selle müümisest ning kirjutas 900 miljoni dollari väärtuses tahvelarvuteid korstnasse. Nüüdseks uuenenud kuuega Surface müüb aga oluliselt paremini: tegu on kasumliku äriga ning möödunud aastal kujunes selle käibeks 4 miljardit dollarit.

Microsofti riistvaraäri oli üsna keerukas seisus tegelikult algusest peale. Ballmeri ettepanek Microsofti juhtkonnale oli osta ära Nokia mobiiliäri. Asi sai lõpuks teoks ning tehingu väärtus oli 9,5 miljardit dollarit. Siis aga võttis Microsofti uue haru edendamise üle Satya Nadella ning asi hakkas üsna kehvasti minema. Teadupärast pole sellest ärist tänaseks päevaks enam midagi järel.

Ballmer ütles, et ta ei kahetse oma tehtut ning leiab, et tegelikult oleks Microsoft pidanud seadmete tootmisesse sisenema oluliselt varem. “Ma oleks selle äriga hakanud pihta oluliselt varem, samuti oleks ma suutnud tunnistada, et personaalarvutite valdkonnas saavutatu ei korda ennast lihtsalt mobiiliäris,” sõnas ta.

Ballmer kommenteeris ka oma kuulsat lauset Apple’i iPhone’i kohta, mida ta aastate eest pidas liiga kalliks, et mingit edu saavutada. Mees nentis nüüd, et Apple kasutab oma toodete müümiseks kavalat nippi ning müüb neid mobiilioperaatoritele soodustusega.

“Kokkuvõttes sisaldub telefoni hind inimeste igakuises telefoniarves,” selgitas ta, kahetsedes, et ta omal ajal ise sellise idee peale ei tulnud.

Hetkel kuum