Pille Ivask • 10. november 2016 kell 12:44

Saksa poliitikud: populism ohustab vabakaubandust

Saksamaa lipp  Foto: Scanpix/Reuters

Saksa poliitikud on mures, kuna maailmas on maad võtmas populism ning see võib mõjutada ka vabakaubandust ning selle tulevikku.

“Ma olen jätkuvalt globaliseerumise pooldaja,” lausus Kristlike Demokraatide fraktsiooni esindaja Michael Fuchs Bloomberg Televisionile antud intervjuus. “Ma loodan, et lõpuks tulevad vabariiklased, kes on pikka aega toetanud nii Maailma Kaubandusorganisatsiooni kui ka vabakaubandust, tagasi normaalse asjade ajamise juurde,” lausus Fuchs.

Ta märkis, et Euroopa poliitikud võiksid olla kannatlikud ning oodata, mida Trump ette võtab. Fuchs lausus, et Saksamaal ollakse üpris mures, mida Trumpi võit vabakaubandusele tähendab. Saksamaa majandus on väga suures osas suunatud just ekspordile.

Fuchs puudutas oma kommentaaris ka Brexitit ning avaldas arvamust, et populism on ohtlikult kaugele levinud. “See pole probleemiks üksnes USAs, ka mujal läänes on poliitilised debatid murettekitavas olukorras.”

Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli kodupartei Kristlikud Demokraadid on pidanud vastu võtma üpris kibedaid kaotusi, mille põhjuseks on populistliku erakonna Alternatiiv Saksamaa Jaoks (AfD) edu. Juba on AfD juht Frauke Petry öelnud, et ka sakslastel peaks olema sarnaselt ameeriklastega julgust toimunust eeskuju võtta.

Saksamaa kaitseminister Ursula von der Leyen on aga hoiatanud, et kuigi Trump on Merkeli immigratsioonipoliitikat nimetanud “hullumeelseks”, ei tohiks sellest mingeid põhjapanevaid järeldusi teha.

Hetkel kuum