Pille Ivask • 8. detsember 2016 kell 13:30

JPMorgan: Fed tõstab intressimäärasid kaks korda

JPMorgan  Foto: epa

JPMorgani ennustuste kohaselt tõstab Föderaalreserv järgmisel aastal intressimäärasid kaks korda, kuna dollar tugevneb ja inflatsioon langeb.

USA presidendiks valitud Donald Trumpi majanduse stimuleerimise poliitikad võivad JPMorgani andmeil olla esimene põhjus, miks Fed juunis 25 punkti jagu intressimäärasid tõstab. Sama otsus võetakse panga prognooside kohaselt vastu järgmise aasta detsembris.

“Kui Trumpi poliitika on esimese 100 päeva jooksul turusõbralik, siis võime oodata signaale võimalikust intressimäärade tõstmisest juba märtsi ja mai kohtumiste ajal,” märgib pank oma raportis.

Mõned analüütikud on CNBCle antud intervjuudes märkinud, et Fed võib järgmisel aastal intressimäärasid tõsta suisa kolmel korral.

Siiski on mitut puhku viidatud, et Trumpi protektsionistlik lähenemine USA majandusele võib selle kasvu peatada või märkimisväärselt aeglustada.

JPMorgan on prognoosinud, et järgmisel aastal kasvab USA majandus 1,9% võrra ning 2018. aastal 1,8% võrra. Need ennustused ei arvesta sellega, missugust mõju avaldavad majanduskasvule lõppevad kaubanduslepingud. Näiteks on Trump öelnud, et tahab lõpetada kaubandusleppe Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna riikidega ning uuesti läbi rääkida NAFTA osas. Samuti ütles Trump kampaania ajal, et tahab kehtestada 45% suuruse tariifi Hiinast imporditud toodetele.

Hetkel kuum