Pille Ivask • 15. detsember 2016 • 1 min
Jaga lugu:

Nafta hind tõusis üllatuslikult

Nafta puurkaev  Foto: epa

Hoolimata teadetest OPECi riikide suurenenud toodangu kohta ning Föderaalreservi otsusest intressimäärasid tõsta, jätkas nafta hind tõusmist.

Kuna Fedi otsus intressimäärasid kergitada tugevdas dollarit, on see halb uudis eeskätt neile kauplejaile, kes kasutavad teisi valuutasid.

Bank of America Merril Lynchi eksperdid kirjutavad, et üldjuhul hakkab arenevate turgude naftanõudlus kahanema, kui Fed intressimäärasid tõsta otsustab. Samuti muutuvad intressimäärade tõusu tõttu arenevate turgude jaoks laenud ning import kallimaks. Viimase alla käib ka nafta, mida on nüüd kallim sisse osta.

Nafta hinna tõus on seda üllatavam, et USA Energiainformatsiooni Administratsioon teatas, et möödunud nädalal tõusid USA naftavarud. Ka see oleks pidanud nafta hinda aitama alla suruda. Mõni päev tagasi teatas Rahvusvaheline Energiagentuur, et OPECi riikide naftatoodang kasvas novembris ning keskmiseks päevaseks toodanguks kujunes 33,87 miljonit barrelit.

Eksperdid on märkinud, et järgmised nädalad on naftaturgu silmas pidades eriti olulised, sest siis on näha, kas OPECi liikmed peavad naftaleppest kinni. Samuti tasub jälgida OPECisse mitte kuuluvate riikide naftatootjaid, kes on samuti naftaleppega seotud. Siiski ei tasu eeldada, et naftatootmine väga kiiresti langema hakkab, kuna toodangu kiire vähendamine pole sageli tehnoloogiat silmas pidades võimalik. Praegune naftalepe kehtib kuus kuud. 

Nafta hind on täna tõusnud 0,52% võrra 53,97 dollarini barrelist.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt