Sirje Rank • 23. detsember 2016 kell 6:46

Itaalia valitsus lasi käiku panga päästeplaani

Panga peakontor Sienas  Foto: Scanpix/Reuters

Itaalia valitsus kiitis täna varahommikul heaks maailma vanima ja riigi suuruselt kolmanda panga Monte dei Paschi di Siena päästmise, kuna katsed pangale vajalik lisakapital erasektorist hankida jooksid liiva.

Pank teatas, et taotleb valitsuselt ennetavat kapitalisüsti. „Saab näha, kas ka teised pangad abi küsivad,“ ütles Itaalia rahandusminister Pier Carlo Padoan pärast valitsuse erakorralist istungit.

Itaalia pankades on hapusid laene ca 360 miljardi euro väärtuses ja see on õõnestanud nii pankade elujõudu kui ka investorite usaldust.

Agentuur Bloomberg vahendab, et Monte Paschi riigistamisele, mis oleks suurim taoline samm möödunud sajandi 30nendatest aastatest peale, võib järgneda ka teiste nõrkade pankade nagu Banca SpA ja Banca Popolare di Vicenza päästmine.

Itaalia peaministri Paolo Gentiloni sõnul on Euroopa Liit Itaalia pankade päästmise plaanile oma heakskiidu andnud. See on vajalik, sest uute pangandusreeglite järgi ei või kogu kahju enam maksumaksjate kanda jätta.

Sel nädalal eraldas Itaalia valitsus finantssektori stabiliseerimiseks 20 miljardit eurot. See võimaldab valitsusel anda likviidsusgarantiid ja teha kapitalisüste. Rahandusminister ei täpsustanud, kui suur osa sellest läheb käiku Monte Paschi tarvis, märkides vaid, et sellest piisab.  

Osa panga võlakirjaomanikke peab osalema kahjumi kandmises. Tier 1 väärtpaberite omanikud saavad vastu aktsiaid 75% ulatuses võlakirjade nominaalväärtusest. Tier 2 võlakirjade omanike väärtpaberid konverteeritakse aktsiateks 100% ulatuses nominaalväärtusest. Jaeinvestorid, kes eksitava müügi tulemusel ostsid allutatud võlakirju, saavad need vahetada uute allutamata võlakirjade vastu, kirjutas Bloomberg.

Financial Times kirjutas, et Itaalia valitsus on valmis osaliselt jaeinvestoritele kahju kompenseerima, kuid institutsionaalseid investoreid ei säästeta. Aberdeen Asset Managementi fondijuht Rahul Kalia kommenteeris lehele, et kompenseerimine on väga oluline. Kui see ebaõnnestub, võib see tekitada riigis poliitilisi pingeid ning panna hoiused pagema ka Itaalia teistest pankadest.

„Riigistamine oleks pidanud aset leidma juba viis aastat tagasi,“ ütles Bloombergile Milanos asuva investeerimisfirma Advantage Financial SA tegevjuht Francesco Confuorti. „Püüdes pöördumatus koomas patsienti elus hoida, kaotas pank aega, raha ja usaldust.“

Panga tegevjuht Marco Morelli püüdis pangale üle ilma investoreid leida, kuid ebaõnnestus. Välja pakutud saneermisplaan oli liiga keeruline ja aega liiga vähe, ütles La Francaise Investment Solutionsi laenustrateegia juht Renaud Champion.

Monte Paschi aktsia on tänavu kukkunud 87%, lõpetades eile kauplemise 15,08 euro tasemel. See on madalaim näit 1999. aastast, mil pank börsile tuli.

Euroopa Keskpanga juulis tehtud pankade stressitestid leidsid Monte Paschi olevat euroala nõrgima panga. Pank sai ettekirjutuse oma bilanss korda teha. Selleks tuli aasta lõpuks täiendavalt 5 miljardit eurot kapitali kaasata, et kahjumeid katta. See pangal ei õnnestunud.

Üks oluline probleem seoses pankade päästmisega on see, et Itaalia on juba praegu euroala üks suurima avaliku sektori võlakoormaga riik. See küünib 133%-le SKPst. Ainult Kreekal on euroalas see suhtarv veel suurem.

Hetkel kuum