Mait Kraun • 7. veebruar 2017 kell 14:00

USA kaubanduse puudujääk suureneb

Naftatanker.  Foto: epa

USA kaubanduse puudujääk vähenes detsembris esmakordselt kolme kuu jooksul. Sellegi poolest oli terve 2016 aasta defitsiit suurim alates 2012. aastast.

Detsembrikuu kaubanduse puudujääk vähenes 3,2 protsenti, 44,3 miljardi dollarini, teatas USA kaubandusministeerium. Bloombergi küsitletud ökonomistid prognoosisid 45 miljardi suurust defitsiiti. Terve 2016. aasta lõikes kasvas defitsiit 0,4protsendi võrra, 502,5 miljardi dollarini.

Detsembris kasvas eksport viimase nelja aasta kiireimas tempos ning põhjuseks võib pidada eelkõige välisnõudluse paranemist. Tõsi, kalendriaasta suur puudujääk kinnitab osaliselt president Donald Trumpi muret, et teiste riikide tööstused ja töökohad saavad kasu eelkõige USA arvel. Defitsiidi vähendamine on aga keeruline, sest majanduse paranemisega kaasneb ka impordinõudluse kasv.

Detsembris suurenes USA eksport 2,7 protsendi võrra, mis on suurim tõus alates 2012. aasta septembrist – kokku ulatus see 190,7 miljardi dollarini. Eelkõige suurendati lennukite ja tööstustoodete eksporti, selgub kaubandusministeeriumi andmetest.

Import kasvas aga 1,5 protsenti, 235 miljardi dollarini, mis on suurim tõus alates juunist. Rohkem osteti välismaalt mootorsõidukeid ja tööstuses vajaminevaid materjale.

Kõige suuremas puudujäägis on USA võrreldes Hiinaga – aastane defitsiit ulatub lausa 347 miljardi dollarini. Tõsi, eelmisel aastal see veidi vähenes. Mehhikoga kasvas puudujääk 63,2 miljardile dollarile, mis on viimase viie aasta suurim.

Hetkel kuum