Pille Ivask • 16. september 2017 kell 10:45

Naisettevõtja: brünetina võetakse mind tõsiselt

Paljude teiste naistippjuhtide seas on ka Sheryl Sandberg brünett  Foto: epa

Silicon Valley üks tippjuhte Eileen Carey rääkis BBC-le antud intervjuus, et teda saadab ettevõttele investeeringute kaasamisel edu, kui ta kannab prille ning on brünett.

Varajastes 30ndates Carey eelistaks olla blond ja igapäevaselt prillid koju jätta. Lähtuvalt oma soovist ettevõttega edeneda peab ta vähemalt oma välimuses tegema korrektuure: kord olla talle riskikapitalistide seast soovitatud, et tõsiselt hakatakse teda võtma siis, kui ta on brünett ning kannab prille. Tarkvaraettevõtte Glassbreakers kaasasutaja Carey meenutab, kuidas talle öeldi, et investorid võtavad pruunide juustega naisi tõsisemalt kui blonde, mis tähendab, et kui tal oleksid tumedamad juuksed, õnnestuks tal suurema tõenäosusega ettevõttele ka raha saada.

Miks see nii on? Vastust tasub otsida psühholoogiast, täpsemalt inimeste varasematest kogemustest ning kalduvust mustrite järgi käituda. Ehk siis: kui investor on rahastanud projekte, mille eesotsas brünett naine ning need on edukaks osutunud, arvab ta alateadlikult, et sama muster võiks kehtida ka järgnevate sarnaste investeerimisotsuste puhul.

Carey lisas BBC-le antud intervjuus, et blondina meenutas ta veidi kurikuulsa meditsiinifirma Theranos asutajat ja juhti Elizabeth Holmesi. Lisaks teevad tumedad juuksed Carey sõnul teda vanemaks ning investorite heakskiidu saamiseks on see tema sõnul samuti oluline.

Naine lisas, et ta pole ainus, kes edu nimel on juuksevärvi vahetanud. Ta märkis, et on sellist teguviisi kohanud üsnagi palju ning tehnoloogiamaailmas nii-öelda ellu jäämiseks on tal oma naiselikkus tarvis tagaplaanile lükata ning välimusega mitte silma paista.

Prillid ja lohvakad riided

Carey muutumismäng on jõudnud juustest palju kaugemalegi. Ta otsustas lõpetada kontaktläätsede kandmise ning kannab nüüd prille. Samuti on tema riided avarama lõikega, taaskord selleks, et teda võetaks tõsisemalt.

“Ma tahan, et mind nähakse kui juhti, mitte kui seksuaalset objekti. Need kaks asja on siin (Silicon Valleys – toim) veel siiski omavahel segunenud,” avaldas ta.

Carey lisas, et seksism on tehnoloogiasektoris endiselt väga levinud ning näib, et Google’i ja Uberi ümber toimunud kisa on vaid jäämäe tipp. Siiski märkis naine, et inimestel on alati võimalus töökohta vahetada ning töötama peaks kuskil, kus on mugav ja kus on võimalik edukaks saada. “Kui sa töötad kohas, kus sa ei saa oma täielikku potentsiaali maksma panna, siis ära tööta seal enam,” soovitas Carey.

Hetkel kuum