Märt Belkin • 28. september 2017 • 2 min
Jaga lugu:

Saksa inflatsioon jäi ootustele alla

EKP tugiostude kavale kiiret lõppu tahtval Saksa keskpanga juhil Jens Weidmannil pole põhjust rõõmustada.
EKP tugiostude kavale kiiret lõppu tahtval Saksa keskpanga juhil Jens Weidmannil pole põhjust rõõmustada.  Foto: EPA

Saksa inflatsioon oli septembris oodatust nõrgem ning ulatus vaid 1,8 protsendini, mis jääb alla tasemele, mida Euroopa Keskpank optimaalseks peab.

Teiste ELi riikidega võrreldavale tasemele viimiseks harmoniseeritud tarbijahinnad kasvasid septembris aastavõrdluses 1,8%. Kuuvõrdluses jäid hinnad muutumatuks, vahendas Reuters.

Mõlemad näitajad jäid ootustele alla. Reutersi küsitletud analüütikud prognoosisid aastakasvuks 1,9% ning kuiseks tõusuks 0,1%.

Euroala suurima majanduse Saksamaa inflatsioon jäi alla ka Euroopa Keskpanga seatud sihile, mis ütleb, et inflatsioonimäär peaks olema 2% kandis, ent jääma sellest piirist allapoole.

See on vesi nende veskile, kes ütlevad, et keskpank peaks lõtva rahapoliitikat kokku tõmbama aeglaselt ja järk-järgult. Saksamaa ühes teiste rahapoliitiliste pistrikega tahaks aga, et EKP tugiostud saaks läbi pigem kiiresti.

Mõnel Saksa liidumaal oli inflatsioon aga föderaalriigi keskmisest tublisti etem ning jõudis ka üle Euroopa Keskpanga sihi. Näiteks 6 miljoni elanikuga Hesses ulatus näitaja 2,1 protsendini, Saksimaal oli inflatsioon täpselt 2 protsenti.

Kogu euroala inflatsiooninäitaja tehakse avalikuks reedel. Reutersi prognoosi järgi peaks näitaja kiirenema augusti 1,5 protsendilt 1,6 protsendini. Nagu on tavapäraseks saanud, peaks Saksa tarbijahindade kasv veidi euroala keskmist edestama.

Saksa majandus kasvas esimeses kvartalis 0,7% ja teises kvartalis 0,6%. Seda toetas nii kodumajapidamiste kui keskvalitsuse tarbimine, kuna nii riik kui tarbijad võtavad odavast laenurahast ja madalast töötuse määrast viimast.

 

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt