Mait Kraun • 16. oktoober 2017 kell 17:45

Milline väärismetall on tänavu kallinenud 50 protsenti?

Tööstus.  Foto: EPA

Kullal on hea aasta, aga mitte nii hea nagu pallaadiumil, mis on tänavu kallinenud peaaegu 50 protsenti, vahendab CNN Money.

Pallaadiumi hind jõudis esmaspäeval 1005 dollarini untsist, mis on viimase 16 aasta kõrgeim tase. Väärismetalli kasutatakse peamiselt autodes, elektroonikas, hambaravis ning juveelides. Analüütikute sõnul on hinnatõusu taga tugev nõudlus ning piiratud pakkumine.

„Me oleme veendunud, et pallaadiumi hinnatõusu on põhjustanud fundamentaalnäitajad,“ ütles UBSi strateeg Joni Teves. Ta lisas, et viimase viie aasta jooksul on pallaadiumist pidevalt puudus olnud, nõudlus püsib aga kõrge, eriti Aasias.

UBSi andmetest selgb, et 78 protsenti pallaadiumi nõudlusest tuleb sellel aastal autoturult. Materjali kasutatakse heitgaasidega seotud juppides ning metall aitab muuta emissioone ohutumaks.

Viimasel ajal on järjest rohkem müüdud bensiiniautosid, peamiselt USAs ja Hiinas. Pallaadiumit kasutataksegi peamiselt bensiinimootoris.

Tõsi, pallaadium ei ole ainuke metall, mis on viimasel ajal kiiresti kallinenud. Ka alumiinium, nikkel ja vask on 2016. aasta algusest kiiresti tõusnud.

Hetkel kuum