Mait Kraun • 26. november 2017 kell 15:00

Kommentaar: bitcoini investorid ei saa mõhkugi aru

Olete mures, et bitcoin on mullis ja turgu on tabanud maania? Peaksitegi olema, põhjust on küllaga, kirjutab MarketWatchi kolumnist Brett Arends.

21protsenti vastanutest ütles, et bitcoin on pikaajaline väärtuse säilitaja, nagu kuld või hõbe.

Spekulatiivne "digivaluuta" tõusis uuesti värske rekordini (8000 dollarit) ning kõigi bitcoinide turuväärtus kasvas uskumatu 130 miljardi dollarini (praeguseks maksab bitcoin juba üle 9000 dollari – toim). Samal ajal selgus aga küsitlusest, et tavalised ameeriklased, kes plaanivad sellest riskantsest mängust osa võtta, ei saa mõhkugi aru, mida nad teevad.

Head põhjendust investeerimiseks ei ole

Kolm neljandikku bitcoini investeerinud inimestest ei suuda anda head põhjendust, miks nad selle investeeringu on teinud. Kaks kolmandikku ütlevad, et vaatamata kiirele hinnatõusule pole nad kasumit üldse võtnud. Rohkem kui pooled ütlesid, et nad ei muretse oma bitcoinide tehnoloogilise turvalisuse pärast. Seda vaatamata asjaolule, et internetis tegutsevad häkkerid on inimestelt varastanud juba miljoneid bitcoine.

Need andmed pärinevad 9.-13. novembril uuringufirma Pollfishi tehtud küsitlusest, kokku osales küsitluses 564 inimest, kes olid bitcoini oma raha investeerinud.

Küsitluses osalenud keskmine bitcoini spekulant omas „digivaluutat“ 2930 dollari eest. Mõne nädalaga on bitcoin ka kallinenud ja see summa on tõusnud üle 3500 dollari.

Nende käest küsiti ka seda, miks nad bitcoini peale panustavad. 41 protsenti vastas, et nende arvates on krüptovaluuta „maailma muutev“ tehnoloogia. 21 protsenti ütles, et tegemist on „pikajalise väärtuse säilitajaga“ nagu kuld või hõbe. 15 protsenti rääkisid, et nad järgisid sõbra või perekonnaliikme nõuandeid.

Bitcoinil ei ole tehnoloogiale patenti

Ükski neist ei ole piisav finantsiline põhjus investeeringu tegemiseks. Isegi kui bitcoini taga olev tehnoloogia maailma muudab, siis see ei tähenda, et investeeringu hinnatase on kuidagi õigustatud või ratsionaalne. Bitcoinil ei ole sellega seotud tehnoloogia kohta ühtegi patenti. Ja kui sa arvad, et bitcoin võib mõnel päeval saada „pikaajaliseks väärtuse säilitajaks nagu kuld või hõbe,“ siis on see praeguses staadiumis täiesti jabur mõte. Bitcoin on eksisteerinud ainult mõne aasta ja see on finantsmaailma üks volatiilsemaid varasid.

Alates selle aasta märtsist on bitcoin kallinenud ligi 700 protsenti. Kevadel kauples krüptoraha 1000 dollari juures. Küsitluses osalenud investoritest ütles 67 protsenti, et nad pole selle tõusu ajal kasumeid võtnud. Ainult iga kuues nägi bitcoini lühiajalise panusena ja plaanis järgmise aasta jooksul müüa.

Suurem osa küsitluses osalenutest ütles, et plaanib oma bitcoine hoida veel aastaid. Toetajad ütlevad, et krüptovaluuta muudab seda, kuidas me asjade eest maksame. Aga ainult 8 protsenti küsitluses osalenutest ütles, et plaanib bitcoini kasutada ostlemiseks.

Viletsus tuleb nende õuele, kes peavad seda investeeringuks

Teisisõnu – enamus tunnistab, et nad suhtuvad bitcoini kui spekulatsiooni ja riske ei olda valmis tunnistama.

Finantseksperdid ütlevad muidugi, et mängurluses või spekuleerimises ei ole midagi halba. See kehtib aga sinnamaani, kuni sa tead, mida sa teed. Spekuleerimine, eriti mulli ajal, võib olla väga tulus. Sa võid teenida palju lihtsat raha.

Need, kes on bitcoinile teinud suuri panuseid, on tulnud välja suurte võitjatena. See oli tõsi ka 1999. aasta tehnoloogiamulli ajal või eelmise kümnendi kinnisvarakriisi eel. Kõik oli tore, kuni see kestis. Kui sa õigel ajal minema kõndisid, teenisid kopsaka rahasumma.

Viletsus tuli aga nende õuele, kes arvasid, et spekulatsioon on investeering ja otsustasid pärast muusika lõppemist oma varadest kinni hoida.

Hetkel kuum