Baltikumis jätkub aktsiapidu

01. detsember 2017, 06:00
Olympic Lätis.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171201/BORS/171129604/AR/0/AR-171129604.jpg
Ainult tellijale

Sel aastal on Balti börsiindeksid paljusid maailma börse võimsalt edestanud. Suuri langusi ei ole ka Eesti üksikaktsiatel, kuid analüütikud hoiatavad, et säärane pidu ei saa kaua kesta ning hiiglaslikke tõuse aktsiatele enam ei ennustata.

Kolmanda kvartali tulemuste järel saab öelda, et põhimõtteliselt kõigil Eesti börsifirmadel on oodatult tugevad tulemused. Swedbanki aktsiaanalüüsi juht Marek Randma ja LHV vanemanalüütik Sander Danil vaatlesid ükshaaval Tallinna börsifirmasid ja otsisid, millisesse julgeks veel oma raha kindla plaaniga kasvama panna.

Swedbanki aktsiaanalüüsi juhile Marek Randmale valmistas suure positiivse üllatuse Tallink. „Tulemus oli oluliselt parem, kui me ootasime, sama oli Olympicuga. Samas ehitussektor oli nõrgem. Ehitussektori marginaalid on näidanud väga madalat profiili. Oleme juba mitu kvartalit marginaaliootusi alla toonud, aga isegi nendele jäädi alla,“ nentis Randma. „Samas on märke stabiliseerumisest, nii et tulevikusuund võiks positiivne olla,“ lisas Randma.

LHV vanemanalüütikule Sander Danilile jättis hea mulje Harju Elekter. „Meeldivalt üllatas Harju Elekter, kes oma uute, selle aasta alguses-eelmise lõpus Soomest saadud lepingute najal hakkas nüüd väga-väga kiirelt käivet kasvatama. Meie küll ootasime, et need mahud avalduvad alles hilisemates kvartalites,“ rääkis Danil.

Ehituses nutune marginaal

Eesti ehitussektor jätkas kolmandas kvartalis kasvu ja see tõi omakorda kaasa tööjõunappuse, alltöövõtjate hinnasurve ning peatöövõtjate marginaalide kahanemise. Kuigi Nordecon ja Merko Ehitus on usinalt käivet ja mahte kasvatanud, ei meeldi analüütikutele sugugi aina madalamaks muutuvad marginaalid. Nordeconi üheksa kuu puhaskasumi marginaal oli 1,6 ja Merkol 3,1 protsenti.

„Ehitus on üldehitajate tasandil päris korraliku surve all: tööd on nii palju, et alltöövõtjad survestavad hindadega ja panevad üldehitajate marginaalid tugeva surve alla. Sealjuures on Merko isegi positiivne – suutis päris hästi sellises keskkonnas kasumlikkust hoida. Aga Nordecon… Noh, kartused olid, et kasumlikkus on madal, aga tuli veel nõrgem tulemus,“ rääkis Danil. Samas lisas ta, et mahtude osas ei saa Nordeconile midagi ette heita.

Aga kumba aktsiat sel keerulisel ajal eelistada? Mõlema dividenditootlus jääb viie protsendi kanti, kuid arvestades seda, et Nordecon maksis tänavu rekordilist, 15.5sendist dividendi, siis ei usu analüütikud, et see hea aeg investorite jaoks jätkuks. „Järgmise aasta Nordeconi dividendi ootus on neli senti aktsia kohta,“ rääkis Marek Randma.

Sander Danili arvamust mööda on Merko puhul ootused suuremad ja juba olulisel määral aktsia hinda sisse arvestatud. „Kui vaadata hetkeseisu, siis Nordeconi marginaalid tunduvad üpriski nutused. Samas võiks just see olla moment, et kui ettevõte järgmistel aastatel korralikult lepinguportfelli kasvatada suudaks ja seda efektiivselt rakendada oskaks, võiks sealt ehk oodata ka korralikku kasumi kasvu. Nii et potentsiaali poolest on Nordecon isegi huvitavam kui Merko, kuigi Merko on suurem ja tugevam ja efektiivsem,“ rääkis Danil.

Ehitussektori kolm riskifaktorit

Ettevõtete tulevikku vaadates heidavad analüütikud pilgu kolmele näitajale: baasintressid, eurorahad ja majanduse üldine olukord. „Pikemas vaates on oluline, kui palju Euroopa Liidu raha järgmises eelarveperioodis tuleb. Ja küsimus on ka mõnes suuremas projektis – kas Rail Baltic läheb käiku,“ rääkis Danil.

Intressimäärade teema on aga asi, mis kogu majandust puudutab: praegune rekordmadal intress võimaldab investeerida ja kinnisvara arendada. „Kui intressid nüüd kasvule peaksid pöörama, siis see võib tõmmata päris järsult pidurit,“ leidis Danil, kuid lisas, et lähem aasta-poolteist püsivad intressid veel kindlasti madalad. „Nii et me elame väga-väga rõõmsalt selles valguses, aga olukord kindlasti muutub. Küsimus on, millal.“

Olympic parima potentsiaaliga

Kui päris mitu Tallinna börsi aktsiat on sel aastal hoo sisse saanud, siis kasiinohiiu Olympic aktsia kiratseb ikka 1,8 euro piirimail. On Olympicul ehk midagi tõsisemat häda?

Randma sõnul on asi hoopis vastupidi. „Minu meelest hakkavad hädad mööda saama. Võib-olla on see veel faas, kus tulemuste paranemist tõsiselt ei võeta. Eelmine aasta oli Olympicu jaoks kulukas, lõppes kolmeaastane investeerimisperiood ja EBITDA marginaal oli viimase kuue aasta kõige madalam. Oodati, et investeeringud hakkavad kiiremini raha tagasi tooma. Kuid selle aasta esimesed kvartalid on näidanud, et Olympic on suutnud kulusid vähendada – kolmandas kvartalis oli EBITDA kasv 40 protsenti. Meile annab see päris palju põhjust optimismiks,“ rääkis Randma.

Swedbank näeb Olympicu hinnasihina 2,1 eurot ning ka Sander Danili jaoks on Olympic üks siinse turu potentsiaalikamaid aktsiaid.

Hoogu annaks Randma hinnangul aktsiale dividendide tõstmine – võimekust Olympicul selgelt jagub ja kui dividend peaks liikuma 15 sendi peale, siis leiavad investorid kasiionkontserni aktsia tõenäoliselt varmamalt üles. „See oleks Olympicule jõukohane. OEG suudaks dividende ka kõrgemale tõsta,“ arvas Randma. Sel juhul tõuseks aktsia dividenditootlus üle kaheksa protsendi ja see oleks analüütiku sõnul isegi Tallinna börsi kontekstis väga suur.

Danili hinnangul on investoritel kasiinoäriga seoses regulaatorite-hirm: alles teatas Riia, et paneb kõik vanalinna kasiinod kinni, ja ega see investorit ligi meelita. „Jah, muidugi on ta keskmisest kõrgema riskiga ettevõte, aga samas tõesti – suhtarvude ja rahavoo järgi tundub soodne,“ ütles Danil.

Kaubamaja – kaua pidu kestab?

Kuigi ka Tallinna Kaubamaja on analüütikute ootuseid hea majandusliku olukorra toel purustanud, on kontsernil peagi kasvulagi ees, leiavad nii Randma kui ka Danil.

„Meil on Tallinna Kaubamaja üks väheseid müügisoovitusi, ja mitte sellepärast, et ta kuidagi halb või halvasti juhitud ettevõte oleks. Pigem on ootused väga kõrged ja Kaubamaja on mitu aastat järjest rekordkasumeid näidanud. Tööpuudus on väga madal, palgad kasvavad väga kiiresti, intressid on rekordmadalal. Meie makroanalüütikute ootus on, et palgad kasvavad küll ka järgmistel aastatel, aga intressid võiksid hakata nullist kõrgemale tõusma - see peaks jaeturule negatiivselt mõjuma,“ rääkis Randma.

Lisaks ähvardab Eestisse Selverite kasumeid kärpima tulla Saksamaa Lidl. Randma sõnul on Kaubamajal järjest raskem mahte kasvatada, aga samal ajal tõusevad hoogsalt kulud. Siit ka müügisoovitus.

Kas Kaubamaja Amservi ära ostab? Analüütikud on sel teemal ainult spektulatsioone kuulnud. Võiks ehk Kaubamaja ise mõne kehvema äri müüki panna? Ka see pole võimatu, kui soovi on.

Tallinna Vett ei tasu maha kanda

Juba paari nädala pärast kuulutab Tallinna Vee tariifivaidluste kohta käiva otsuse välja riigikohus. Tallinna Vee aktsia on aastaga tublisti odavnenud ning seetõttu andis Swedbank väärtpaberile hoia-soovituse.

„12. detsember annab natuke selgust juurde,“ rääkis Randma. Kuid ei tema ega Danil usu, et sellega Tallinna Vee kohtusaaga lõplikult läbi on. „Riigikohus võib otsustada asja eelmisesse kohtuastmesse tagasi viia. Ja kui ka tuleb lõplik otsus, siis võib see omakorda algatada uusi protsesse, kompensatsiooni küsimisi. Küsitavust jagub veel mõneks ajaks,“ ütles Danil ja rõhutas, et Tallinna Vee aktsia puhul pole need riskid ometi piiramatud. „Isegi kui konkurentsiamet võtab lõpuks tariifide arvutamise üle, siis Tallinna Vette jääb ikkagi kasumit, dividend jääb alles – lihtsalt mingil uuel tasemel ning tõenäoliselt siis aktsia hind korrigeerib mingil uuel tasemel,“rääkis Danil.

Ta soovitas arvestada ka sellega, et kui Tallinna Vesi kaotab, võib konkurentsiamet nõuda tariifide langetamist isegi kuni kolmkümmend protsenti- see lööb kohe augu järgmise aasta tuludesse ega jäta mõju avaldamata ka aktsiale. Kui aga Tallinna Vesi võidab – siis võiks ettevõte riigilt ehk maksumaksjatelt nõuda kompensatsiooniks ligi 70 miljonit eurot.

Mida osta? Maasikat ei ole

Nii Danil kui ka Randma tõdevad, et ostukohti on Baltikumis vähemaks jäänud.

„Viis aastat tagasi oli küll olukord, kus me andsime kõikidele aktsiatele ostusoovituse. Endal oli ka naljakas, aga nii see oli. Nüüd on seis meie hinnangul märksa ettevaatlikum, hinnad on kallimaks, ootused kõrgemaks ja kasumite kasvatamine raskemaks läinud,“ rääkis Randma, kelle sõnul võiks Olympic olla praegu veel julge soovitus. Lisaks ehk ka Siauliu Bankas ja Tallink.

„Ega täna selliseid aktsiaid naljalt leia, mis ostmise järele karjuks või mis oleks mingil müstilisel põhjusel tähelepanuta või kuidagi madalaks jäänud. Šiauliu ja Olympic tunduvad huvitavad. Aga pigem võib häid aktsiaid leida väiksemate kui suurte nimede seast. Eks enamik on teinud sellise korraliku tõusu ja ei ole kuskil sellist nii-öelda maast leitud maasikat,“ rääkis Danil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. November 2017, 16:35

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing