Äripäev • 3 jaanuar 2018

Investeerimisnõu: panusta pankadele ja tankidele

Darius Gecevicius  Foto: Andra Rinderberg, Swedbank AS, personalispetsialist

Kuigi möödunud aasta tõi suured börsirekordid, ütlevad paljud eksperdid, et tänavu tuleb investoritel rohkem tööd teha ja suurest aktsiamerest need kõige õigemad välja noppida.

Swedbank LC&I Markets Eesti juht Darius Gecevicius annab nõu, millele tähelepanu pöörata.

Milline peaks olema 2018. aasta taktika?

Eelmine aasta oli rekordite ja ekstsesside aasta. Korporatiivvõlakirjade väljalaskmine jõudis teist aastat järjest rekordtasemeni. Lõppenud aasta teemadeks olid rekordkõrge rahavoog idufirmadesse, USA aktsiate kõrge hinnatase ning rekordmadal volatiilsus.

Alustuseks tundubki mõistlik osta 2018. aasta madalat volatiilsust, kaitseks turgude ebasobivasse suunda liikumise vastu. Ettevaatuseks on piisavalt põhjust: USA aktsiate kõrge hinnatase, Fedi (USA keskpanga) püüdlused intressimääru „normaliseerida“ ja liigset likviidsust vähendada, samuti USA valimised ja jätkuvad geopoliitilised pinged mitmes maailma nurgas.

Regioonid pole vennad

Võib eeldada, et Euroopa aktsiad löövad USA konkurente. Suhtarvude järgi on Euroopa näitajad atraktiivsemad, lisaks on vana maailma dividenditootlus kõrgem kui USAs. Ka ettevõtete ja tarbijate sentiment näitab head trendi. Euroopa Keskpank jätkab toetavat rahanduspoliitikat ja intressimäära muutmist ei oodata kuni 2019. aastani.Arenevate turgude aktsiad peaksid jätkuvalt arenenud turge lööma. Paranevad kodumaise majanduskasvu väljavaated  tähendavad tugevamaid ettevõtete kasumeid ja üldises plaanis sobivamat [aktsiate] hinnataset – ja need ongi peamised põhjused, miks arenevate turgude aktsiad 2018. aastal tugevalt esinevad.

Milliseid sektoreid valida?

Laiaulatuslikud geopoliitilised ja sotsiaalmajanduslikud pinged jätkuvad ka uuel aastal. Sellest ebakindlast olukorrast tuleb võitjana välja tõenäoliselt USA kaitsetööstus. Trumpi admistratsioon püüab suurendada riiklikke investeeringuid sõjanduse ja kaitsetööstusega seotud sektoritesse. USA ettevõtetel on head šansid, et USA liitlastele relvi ja militaartehnoloogiat müües kasumit kasvatada.Tööjõu asendamine masinatega efektiivsuse ja kasumlikkuse parandamiseks jääb järgnevate aastate jooksul põhiteemaks. Tööstus, finantssektor, tervishoid ja teenussektorid lõikavad uute tehnoloogiate juurutamisest kasu. Hoolimata asjaolust, et sektori aktsiad tõusid möödunud aastal 40 protsenti, peaks iga investor jälgima robootika ja automatiseerimistööstuse aktsiaid kaugelt ka peale 2018. aastat.Uurimisfirma Gartner hinnangul kasvasid küberturvalisusega seotud investeeringud 2017. aastal 86 miljardi dollarini ja sel aastal 100 miljardi dollarini. Küberrünnakud on muutumas aina keerukamaks, kuna internet, e-kaubandus ja pilveteenused on muutunud igapäevaelu oluliseks osaks. Küberturvateenuseid pakkuvad ettevõtted on hästi positsioneeritud, et sellest rahalist kasu lõigata, sest andmekaitset ja küberterrorismi puudutavad regulatsioonid tõukavad tagant nõudlust nende toodete ja teenuste järele.USA pangandussektor lööb aga jällegi Euroopa konkurente – seda toetab USA maksureform ja kõrgemad intressimäärad. Lisaks plaanib praegune USA valitsus tühistada osa Obama-aegseid finantsregulatsioone, mis samuti finantssektorit turgutama peaks.

Hetkel kuum