Kaspar Allik • 8. veebruar 2018 kell 14:00

Inglise keskpank: intressid peavad tõusma kiiremini

Inglise keskpank tahab intressi tõsta kiiremini ja rohkem.  Foto: EPA

Inglise keskpank teatas, et tugeva globaalse kasvu tõttu peavad intressid tõenäoliselt tõusma varem ja kiiremini, kui kolm kuud tagasi arvati.

Rahanduspoliitika nõukogu tõstis novembris kümnendi jooksul esimest korda intresse ning ütles, et järgmine tõus peab tulema natuke kiiremini, kui tollal arvati, vahendab Reuters. 

„Kui majandus liigub üldiselt koos veebruari inflatsiooni raporti prognoosiga, peab rahanduspoliitikat kokku tõmbama mõnevõrra varem ja suuremas ulatuses, kui arvati,“ ütles monetaarpoliitika nõukogu.

Analüütikud tõlgendasid seda kui indikatsiooni, et intressimäärad tõusevad, kui Inglise keskpank avaldab järgmised kvartaalsed majanduskasvu prognoosid.

Briti majandus on alates 2016. aasta Brexiti-hääletusest aeglustunud, kuid on liikunud sellegipoolest paremini, kui investorid arvasid, seda tänu põhiliste kaubanduspartnerite taastumisele.

Keskpank on püsinud kava juures tõsta intresse aeglaselt ja enne neljapäevast üritust ootasid finantsturud, et intress tõuseb 1,2 protsendi peale aastaks 2021, mis tähendaks selle aja sees kahte või kolme intressitõusu. Kuid keskpanga hinnangul ei oleks see piisav, et tuua inflatsioon praeguse 3 protsendi juurest tagasi 2 protsendi juurde.

Kiirem kasv

Neljapäeval tõstis keskpank majanduskasvu prognoosi, mille järgi kasvab järgmise kolmel aastal majandus 1,75 protsenti aastas. Maailma majanduselt oodatakse samal ajal ligi 4protsendist kasvu.

Kehvema kasvu põhjuseks tuuakse Brexiti mõju tööjõuturule ning vananevat rahvastikku.

Kuid ka aeglasema majanduskasvuga jääb Suurbritanniat vaevama üleliigne inflatsioon. Keskpanga hinnangul saab majandus kasvada vaid 1,5 protsendi jagu aastas, enne kui see liiga palju hinnasurvet tekitama hakkab.  

Aastane palgakasv tõuseb prognoosi järgi aasta lõpuks 3 protsendile, eelmiste prognoosidega ühes joones.

Mõnede ökonomistide sõnul on Inglise keskpangal intresside tõstmiseks väike ajaaken, kuna hiljem võivad Londoni ja Brüsseli kõnelused raskendada panga tegevust.

Lõppenud aasta novembris tõstis keskpank intressimäära esimest korda kümnendi jooksul 0,25 protsendi pealt 0,5 protsendi peale.

Hetkel kuum